شيشه رفلکس - مجال

وبلاگ مجال؛ محمد تقي خرسندي

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم كن لوليك
الحجة بن الحسن
صلواتك عليه و علي آبائه
في هذه الساعة
و في كل ساعة
وليا و حافظا
و قائدا و ناصرا
و دليلا و عينا
حتي تسكنه ارضك طوعا
و تمتعه فيها طويلا
برحمتك يا ارحم الراحمينلوگوي وبلاگ من: وبلاگ محمد تقي خرسنديآمار بازديد

محمد  تقي خرسندي

آرشيومطالب وبلاگ


بسم رب المهدي المنتظر

خيلي وقته كه ديگه چيزي تو وبلاگم نمي نويسم. واقعيت اينه كه ديگه وقت انجام اين كار رو ندارم. از يه طرف نتايج فوق اومده و من بايد تا آخر شهريور ماه فارغ التحصيل بشم، در حالي كه هنوز پروژه ام رو تحويل ندادم. از طرف ديگه كارهايي كه دارم انجام مي دم حسابي ذهنم رو مشغول كرده و وقتم رو پر. به خصوص طرح اسوه 3 رو كه بايد به زودي شروعش كنم. خلاصه همه اينا بهونه من بود براي ننوشتن مطلب تو اين چند روز.

اما امروز كه مشغول نوشتن مقدمه پروژه ام بودم، با خودم گفتم كه چه اشكالي داره كه يه بار يه مطلب نيمچه مهندسي هم تو اين وبلاگ ما باشه. آخه خدايي نكرده از چند وقت ديگه بايد بهمون بگين مهندس. اين بود كه گفتم بد نيست همين مقدمه پروژه ام رو توي وبلاگ بذارم كه خيلي هم فني نيست، ولي به هر حال مساله جالبيه كه من رو به انجام اين پروژه ترغيب كرد.

شما هم دعا كنين تو وقت باقيمونده بتوئم تمام كارهايي رو كه بايد، انجام بدم.

***

شيشه رفلكس

زمان زيادي از مطرح شدن بحث استفاده از شيشه هاي رفلكس در ايران نمي گذرد. در حقيقت، ايران با دارا بودن  منابع عظيم نفت و گاز، تا چند سال پيش كمتر به فكر صرفه جويي در مصرف سوخت بود. اين در حالي بود كه در كشورهاي غربي با توجه به كمبود سوخت و بالا بودن ارزش آن، از مدت ها پيش، بهره گيري از روش هايي كه مصرف سوخت را كاهش بدهد، مورد توجه قرار گرفته بود و علاوه بر اجراي طرح هاي تحقيقاتي متعدد و گسترده،‌ در بسياري موارد اين روش ها به صورت صنعتي و تجاري مورد استفاده قرار  مي گرفت.

استفاده از شيشه هاي رفلكس يكي از مهمترين فعاليت هايي است كه توانسته مصرف سوخت خانگي را (به عنوان يكي از مهمترين مصرف كنندگان سوخت، با توزيع بسيار پراكنده) به نحو چشمگيري كاهش دهد. اين شيشه ها با عبور دادن نور مرئي و جلوگيري از عبور اشعه هاي ماوراء بنفش، ضمن كاهش گرماي حاصله از نور خورشيد، هيچ مشكلي در ميزان نور مرئي ورودي به ساختمان ايجاد نمي كنند.

اما قابليت اين شيشه ها فقط در كاهش مصرف سوخت نيست. چشم انداز زيبا و از بين بردن ديد خارجي در روز، عوامل مهم ديگري در جهت استقبال از اين شيشه ها محسوب مي شود.

در واقع مي توان گفت كه ورود شيشه هاي رفلكس به بازارهاي ايران، بيشتر مديون اين عوامل بود تا صرفه جويي در مصرف سوخت. تغيير نماي ساختمان ها، به خصوص در برج هاي بلند، از اولين كاربردهايي بود كه براي اين شيشه در نظر گرفته شد. همچنين از بين بردن ديد خارجي، بدون نياز به پرده،‌ در جامعه مذهبي ايران، استقبال از اين شيشه ها را افزايش داد. به گونه اي كه حتي مي توان گفت هنوز هم صرفه جويي در مصرف سوخت، به عنوان عامل تعيين كننده در استفاده از اين  نوع شيشه ها به حساب نمي آيد.

شايد بتوان گفت كه بيشترين توجه به شيشه هاي رفلكس در مطبوعات و رسانه هاي ايرانف‌مربوط به زماني مي شود كه طرح حذف پوشش در مدارس دخترانه مطرح شد. در اين طرح عنوان شده بود كه با استفاده از شيشه هاي رفلكس در ساختمان مدارس دخترانه، زمينه حذف پوشش دختران در كلاس ها و فضاهاي داخلي ساختمان مهيا گردد. اما اين طرح هم فقط با جنبه سياسي خود در روزنامه ها مطرح شده بود و بلافاصله جاي خود را به بحث هاي داغ تر سياسي داد.

متاسفانه عليرغم وجود تمامي مواد اوليه توليد اين نوع شيشه در كشور عزيزمان و با وجود همخواني استفاده از اين نوع شيشه ها با فرهنگ ديني و ملي ما، و همچنين كاربرد بسيار مؤثر شيشه هاي رفلكس در ايجاد تنوع ديداري در چهره شهر و همچنين كاهش مصرف سخت، هنوز توجه چنداني به توليد اين شيشه در داخل كشور نشده و در حالي كه ايران مي تواند به سادگي به عنوان يكي از صادركنندگان اين محصول مطرح گردد، هنوز توان تامين نيازهاي داخلي خود را در اين زمينه دارا نيست.

***

ته مجاله: دوستان زيادي براي همكاري در اجراي طرح اسوه 3 اعلام آمادگي كردند. اون هم در حالي كه من هنوز حتي فرم اين طرح رو طراحي نكردم. همين جا از اين دوستان تشكر مي كنم و ازشون درخواست م يكنم كه يه ايميل به من بزنن و توي اون مشخصاتشون (اسم و فاميل و ميوه و اشيا و...) رو بگن تا من موقع اجراي طرح يادم باشه كه از كيا مي تونم كمك بگيرم. خدا وكيلي به افلاين و كامنت بسنده نكنين، چون اونا رو ممكنه يادم بره. ممنوووووووووووووووووووووووون.

جمعه ۱۳ شهریور ،۱۳۸۳
شما چي مي گين؟
ساعت:٥:۱٧ ‎ب.ظ