مايع آبروريزی - مجال

وبلاگ مجال؛ محمد تقي خرسندي

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم كن لوليك
الحجة بن الحسن
صلواتك عليه و علي آبائه
في هذه الساعة
و في كل ساعة
وليا و حافظا
و قائدا و ناصرا
و دليلا و عينا
حتي تسكنه ارضك طوعا
و تمتعه فيها طويلا
برحمتك يا ارحم الراحمينلوگوي وبلاگ من: وبلاگ محمد تقي خرسنديآمار بازديد

محمد  تقي خرسندي

آرشيومطالب وبلاگ


بسم رب المهدي المنتظر

نامه احمدي نژاد به بوش را مي توان اولين برخورد رسمي مقامات عاليرتبه ايران و آمريكا پس از حدود سه دهه دانست. آن هم در شرايطي كه اين دو كشور دشمن درجه يك همديگر در جهان به حساب مي آيند. به همين دليل اين نامه در صدر توجه رسانه ها، كارشناسان و سياستمداران جهان قرار گرفت. در اين بخش گزارشي از بازتاب ارسال اين نامه در سطح داخلي ارائه خواهد شد:

يك روزنامه اصول گريز در ستون سرمقاله خود با اشاره به خبر ارسال نامه 18 صفحه اي احمدي نژاد به بوش، اين نامه را كذب محض خواند و نوشت: «به هر گونه اي هم كه نامه را پرينت بگيريم، بيشتر از 10 صفحه نخواهد شد. من متاسفم كه دروغ به اين بزرگي از بالاترين مقام اجرايي كشورمان در سطح جهان منتشر و "مايع" آبروريزي شده است." اين روزنامه در توضيحات روز بعد خود در مورد سرمقاله ديروزش نوشت: «اين نامه آن قدر "مايه" آبروريزي بود كه ما گفتيم "مايع" آبروريزي. و هيچ اشتباهي در كار نبوده است.»

يك كارشناس آمار نيز با اشاره به همين موضوع گفت: «من با بسياري از دوستانمان بلافاصله به بررسي دقيق اين نامه پرداختيم و فهميديم كه اين نامه 80 درصد بيشتر از آن چيزي كه هست (10 صفحه) عنوان شده است.» وي معتقد است كه: «متاسفانه دولت احمدي نژاد از ابتدا همين شيوه اغراق را در پيش گرفته بود و مي توان اين اغراق را به تمام كارهاي پيشين دولت نهم تعميم داد.»

يك رييس سابقه دار يك ستاد انتخابات سابقه دار يك وزارت كشور سابقه دار هم با اشاره به احتمال وجود اغراق 80 درصدي در فعاليت هاي احمدي نژاد و به خصوص در نتايج انتخابات رياست جمهوري ابراز داشت: «اگر در آنجا هم همين اتفاق افتاده باشد، بايد بگوييم كه احمدي نژاد در انتخابات هم راي نياورده و حتي نبايد به دور دوم راه مي يافت.» وي افزود: «در صورتي كه احمدي نژاد در سن خود هم 80 درصد اغراق كرده باشد، شايد اصلا شرايط كانديداتوري رياست جمهوري را هم نداشته باشد.» وي در پايان و با اشاره به سوابق خود در انتخابات مجلس 5+1 افزود: «ما خودمان اين كاره ايم، با اين چيزها گول نمي خوريم.»

يك استاد تاريخ در دانشگاه نيز با اشاره به اين نامه گفت: «من بعيد مي دانم تا كنون هيچ كشوري در هيچ مساله اي 80 درصد اغراق كرده باشد. حتي در ماجراي هولوكاست هم دروغي به اين بزرگي گفته نشده بود.» وي پس از پاسخ به تلفني كه در همان لحظه به وي شد با رنگي پريده ادامه داد: «البته اميدوارم سوء تفاهم نشده باشد. منظور من اين نبود كه خدايي نكرده در ماجراي هولوكاست دروغي گفته شده يا كسي اغراق كرده است.»

يكي از روزنامه هاي "شرق" كشور هم با تاييد اغراق 80 درصدي صورت گرفته در نامه بيان داشت: «گذشته از اين دروغ بزرگ، محتواي نامه هم "مايع" آبروريزي است. در اين نامه سوالاتي مطرح شده كه جواب آنها را همه مردم دنيا مي دانند. و اين "مايع" ننگ يك كشور است كه رييس جمهور آن جواب چنين سوالات ساده اي را نداند.» اين روزنامه ادامه داد: «اگر احمدي نژاد با يكي دو مشاور مشورت مي كرد، ديگر لازم نمي شد براي چنين سوالات ساده اي وقت رييس جمهور محترم آمريكاي عزيز را بگيرد.»

يك استاد جغرافياي دانشگاه هم با اشاره به نامه احمدي نژاد به بوش گفت: «دليل نمي شود كه هر سوالي كه از يك معلم دانشگاه پرسيده شد، بلافاصله او اين سوال ها را منتشر كند. مثلا اگر دانشجويان من از من مي پرسند كه نيروهاي نظامي آمريكا در مناطق مختلف جهان چه كار مي كنند؟ من بايد بيايم اين سوال را جار بزنم؟» وي خويشتن داري را از وظايف اصلي يك استاد دانست و ضمن تشكيك در اين كه احمدي نژاد (چنان كه در نامه گفته) با مردم خاورميانه حرف زده باشد، گفت: «من بلافاصله كل نقشه را زير و رو كردم. اصلا كشوري به نام خاورميانه وجود ندارد كه احمدي نژاد بخواهد با مردم آن حرف بزند. بر فرض وجود چنين كشوري، آيا اصلا احمدي نژاد زبان "خاورميانه اي" بلد است كه بخواهد با آنها صحبت كند؟» وي اين طرز برخوردهاي احمدي نژاد را "مايع" بي آبرويي قشر "فرهيخته" دانشگاهي، از جمله خودش دانست.

يك رييس دفتر سابق يك رييس جمهور سابق هم در وبنوشت خود نوشت: «اتفاقا اين سوالات در دوره ما هم وجود داشت. اما ما جرات نامه نويسي به رييس جمهور آمريكا را نداشتيم. ضمن آن كه براي تقويت صنايع داخلي، كارشناسان خودمان را به بررسي و يافتن جواب هاي اين سوال گماشتيم.» وي ادامه داده است: «خنده دار اينجاست كه از نظر كارشناسان ما، عامل تمام مشكلات عنوان شده در اين نامه، خود آمريكاست. بايد بگويم كه احمدي نژاد با اين نامه خود، سوتي بزرگي داده و در واقع شكايت را پيش خود متهم برده است. من بعد از خواندن نامه، كلي به اين حماقت احمدي نژاد خنديدم» وي علت عدم اعلام مشكلات دنيا و عامل اصلي آن در دوره خود را احترام به اصل "گفتگوي تمدن ها" و سياست "تنش زدايي" عنوان كرده است.

***

شكر نعمت: الحمدلله (مگه حتما بايد دليل آورد؟)

***

ته مجاله: خوشبختانه بعد از مدت ها داريم چند تا بازي درست و حسابي از تيم ملي مي بينيم. اين دو بازي اخير كه خوب بود. البته مشكل دفاع همچنان وجود دارد. اميدوارم كه تيم ملي از مرحله اول صعود كند.

پنجشنبه ۱۱ خرداد ،۱۳۸٥
شما چي مي گين؟
ساعت:۱:۱۳ ‎ق.ظ