امام و انقلاب۳ - مجال

وبلاگ مجال؛ محمد تقي خرسندي

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم كن لوليك
الحجة بن الحسن
صلواتك عليه و علي آبائه
في هذه الساعة
و في كل ساعة
وليا و حافظا
و قائدا و ناصرا
و دليلا و عينا
حتي تسكنه ارضك طوعا
و تمتعه فيها طويلا
برحمتك يا ارحم الراحمينلوگوي وبلاگ من: وبلاگ محمد تقي خرسنديآمار بازديد

محمد  تقي خرسندي

آرشيومطالب وبلاگ


بسم رب المهدي المنتظر

در 28 دي ماه امام در نامه اي به دكتر يدالله سحابي ايشون رو مامور كرد كه ستادي رو براي تقويت اعتصابا تشكيل بده به طوري كه آسيب هاي وارده به مردم تا حد امكان كاهش پيدا كنه:

"... نظر به اين كه بعضي اعتصاب ها و متوقف بودن وسايل حمل اذوقه و مواد غذايي مورد نياز مردم، خصوصا گندم، و يا تعطيل برنامه هاي نگهداري و تعميرات دستگاه هاي صنعتي، ممكن است سبب محروميت هاي مشقت بار و فلج كننده براي مردم زير ستم يا ركود فعاليت هاي اقتصادي و سبب خسارت هاي غير قابل جبران گردد، و نيز دستاويز تبليغاتي و حربه جنگي به دست حريف بدهد، بايد سعي شود كه ضمن ابراز انزجار و به زانو درآوردن دستگاه غاصب حاكم – كه هدف اصلي اعتصاب است – زيان هاي ناشيه كمتر متوجه ملت شجاع و مردم بيداري كه سربازان اين كارزار مي باشند، گردد.

بدين وسيله به جنابعالي ماموريت داده مي شود كه به اتفاق جناب اقاي حجت الاسلام آقاي شيخ محمد جواد باهنر و جناب اقاي مهندس علي اكبر معين فر و دو نفر ديگر كه با مشورت آقايان تعيين خواهيد كرد، هياتي براي تقويت و تنظيم اعتصابات تشكيل دهيد..."

احكام امام به تدريج براي انتصاب افراد مختلف صادر مي شد. يكي از اين حكم هاي جالب، حكم انتصاب مسؤول سفارتخانه ايران در امريكا بود. به عبارتي در 28 دي ماه، امام رسما سفير ايران تو آمريكا (اردشير زاهدي) رو تغيير داد:

"جناب آقاي دكتر جليل ضرابي

به طوري كه مسبوق هستيد، سفير فاسد غير قانوني طرفدار محمدئ رضا پهلوي خيانتكار، ... حاضر نشده است .. دست از تلاش هاي مذبوحانه خود بردارد و كارمندان محترم سفارت ايران د رواشنگتن و كنسولگريهاي ايران در مراكز مختلف امريكا، حسب وظيفه قانوني و ملي خود وي را نپذيرفته اند. لهذا بدين وسيله به جنابعالي و آقايان دكتر طباطبايي، رضا صدر، احمد عزيزي، شهريار روحاني ماموريت داده مي شود تا ... بر امور سفارتخانه  و كنسولگري ها سرپرستي نموده در حفظ اسناد و مداركي كه به ملت ايران تعلق دارند، به هر ترتيب كه مقتضي مي دانيد عمل بفرماييد..."

از طرفي توطئه هاي دولت نيز ادامه داشت. يكي از آخرين توطئه ها كه در نوع خودش هم بي نظير بود، اهانت به مراجع و امام بود. امام در 28 دي ماه و يك روز قبل از اربعين، به منظور جلوگيري از اين توطئه در راهپيمايي هايي كه قرار بود در روز اربعين صورت بگيره، پيام مهمي دادند:

"... من اعلام مي كنم كه اگر به اينجانب يا عكس اينجانب هر سب و لعن و اهانتي شود مقابله و ايجاد تشنج حرام و مخالف رضاي خداست. و اعلام مي كنم كه اهانت به مراجع معظم و تمثال شريف انان، حرام و مخالف رضاي خداست..."

پيام هاي امام ادامه داشت و عمده مطالب اون بر رد و غير قانوني خوندن دولت و مجلسين و شوراي سلطنتي دلالت داشت. همچنين امام تاكيد زيادي بر حفظ آرامش كشور و پرهيز از هر تشنجي كه به نفع اجانب باشه تاكيد مي كرد و نكته شادي بخش پيام ها هم خبر بازگشت قريب الوقوع امام به ايران بود. اما دولت اجازه بازگشت رو به امام خميني نمي داد. فرودگاه بين المللي امام خميني به دستور بختيار بسته شده بود و اين در حالي بود كه مردم از گوشه و كنار كشور براي استقبال از امام به تهران اومده بودند. ولي بازگشت امام مرتب به تعويق مي افتاد و هر بار تاخير هم معادل يك تظاهرات و كشته شدن عده اي بود. پيام جالبي كه در اين روزها صادر شد، هشدار امام به دولت آمريكا و تهديد اين دولت و دولت ايران بود. امام ازهمون ابتدا ريشه رو پيدا كرده بود:

مبارزات مسلحانه مردمي"كارها و عمليات بختيار و سران كنوني ارتش نه تنها براي ملت ايران، بلكه براي دولت امريكا هم، به خصوص آينده خود آمريكا هم در ايران، سخت ضرر دارد و من ممكن است مجبور شوم دستور جديدي در باره اوضاع ايران بدهم. بهتر است شما به ارتش توصيه كنيد كه از بختيار اطاعت نكند، دست از اين حركات بردارند. ادامه اين عمليات توسط بختيار و سران ارتش ممكن است فاجعه اي بزرگ به بار آورد. اگر او و ارتش در امور دخالت نكنند و ما ملت را ساكت كنيم، ضرري براي امريكا ندارد. اينگونه حركات و رفتار، ثبات و آرامش منطقه را باعث نخواهد شد. ملت از من حرف شنوي دارد و ثباتبه دستور من و با اجراي برنامه من به وجود خواهد آمد.

وقتي من دولت موقت را اعلام كنم، خواهيد ديد كه رفع بسياري از ابهامات خواهد شد و خواهيد ديد كه ما با مردم آمريكا دشمني خاصي نداريم و خواهيد ديد كه جمهوري اسلامي كه بر مباني فقه و احكام اسلامي استوار است، چيزي نيست جز بشردوستي و به نفع صلح و آرامش همه بشريت است.

بستن فرودگاه  جلوگيري از رفتن ما به ايران، ثبات را بيش از پيش بر هم مي زند، نه آنكه اوضاع را تثبيت نمايد. از جانب نيروهاي من خواسته شده كه اذن بدهم بروند فرودگاه را باز كنند با زور، اما من هنوز چنين اذني نداده ام. همچنين نيروهاي مسلح از نظامي و غيرنظاميف منجمله عشاير درخواست عمل براي پايان دادن به وضع كنوني كرده اند، اما من هنوز اذن نداده ام. و ترجيح مي دهم كه كار با مسالمت تمام شود و سرنوشت مملكت به دست ملت سپرده شود."

پس از سركوب اعتراض مردم به عدم اجازه بازگشت امام در 6 بهمن، امام مصاحبه اي با يك خبرنگار فرانسوي انجام دادند، كه خوندن فرازهايي از اون خالي از لطف نيست:

"- ...آنچه وضع را متزلزل مي كند، دولت و بعضي از ارتشيان دست نشانده اوست. من بارها گفته ام كه ارتش با ماست. تمام اين خشونت ها از تني چند فرماندهان است كه ناچار با شكست روبرو هستند.

- البته ما ارتش لازم داريم و با استقرار جمهوري اسلامي بايد ارتش قوي باشد اما به نفع مردم... و از مدرنترين وسايل برخوردار خواهد بود. البته از وسايل مدرني كه به درد ارتش بخورد، نه اينهايي كه فعلا به درد مستشاران آمريكايي مي خورد و بس.

امام خميني در فرانسه- اين امور (سرمايه گذاري هاي خارجي و قراردادها) راجع به دولت آينده است. البته قراردادهايي كه به نفع ملت باشد محترم است و انچه به ضرر ملت باشد ملغي خواهد شد. فكر نكنيد كه چون من در فرانسه هستم، قدمي به نفع فرانسه كه به ضرر ملت خودمان باشد بردارم. فرانسه هم مثل ساير كشورهاست. من به مبارزه خود در هر كجا كه باشد ادامه مي دهم. فرانسه و جاي ديگر ندارد. البته فعلا از فرانسه – شخصا – متشكرم.

- دولت بختيار، دولت غيرقانوني است و وساطت با او هيچ معني ندارد، و ارتش هم مقامي نيست كه بتوان با او وارد مذاكره شد و تفاهم نمود.

- ... به محض آمدن يك حكومت مردمي روي كار، با اسرايیل قطع رابطه خواهيم كرد. چون غاصب است.

- خير. من مسووليت رياست جمهوري را بر عهدم نمي گيرم. كار من هدايت آنهاست.

- ... شخص من مطرح نيست. من از خدا مي خواهم تا در برابر ملتم به شهادت برسم و در كنار آنها كشته شوم. من بارها گفته ام كه من با يك شخص عادي يكي هستم.

- همه احزاب در ايران آزاد خواهند بود مگر آن كه مخالف با مصالح ملت باشد. د رآن صورت از فعاليت آنها جلوگيري مي شود...

- هيچ حمايتي (خارجي) از ما نشده است. گاهي لفظا اظهار حمايت شده است، لكن حمايت عملي به هيچ وجه وجود ندارد و ما محتاج هيچ حماتي  نيستيم. ملت ايران اراده كرده است تا پيروز شود و حتما پيروز خواهد شد.

- تا فرودگاه بسته باشد نخواهم رفت و به محض باز شدنف خودم را به هم ميهنانم خواههم رساند تا در كنار آنان يا پيروز شوم و يا كشته.

- حجاب به معناي متداول ميان ما، كه اسمش حجاب اسلامي است، با آزادي مخالفتي ندارد. اسلام با آنچه خلاف عفت است مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت مي كنيم كه به حجاب اسلامي رو آورند...

- من متاسفم كه شما غربيها معنويات را فداي ماديات كرديد و مصالح مادي را بر معنويات مقدم داشتيد. همين امر موجب اين بدبختيهاست. آنچه بشر را مترقي مي كند، معنويات است..."

بختياردر 7 بهمن امام شايعه پذيرفتن بختيار رو تكديب كرد و اعلام كرد تا وقتي بختيار استعفا نده، امام به هيچ عنوان اون رو نمي پذيره. يكي از نكات خيلي جالب تو اين بحبوحه، نامه اي بود كه يك مسلمان آلماني براي امام نوشته بود و از امام درخواست دست خطي به عنوان هديه روز تولد نامزدش رو كرده بود. امام تو اون شولغي اوضاع، اين نامه رو روي كارت پستالي كه " نلكن" فرستاده بود نوشت:

"بسمه تعالي. سعي كنيد براي جامعه فرد مفيد باشيد. سعي كنيد تحت تاثير نيروهاي شيطاني قرار نگيريد. سعي كنيد انسان متعهد باشيد. ان شاء الله سلات باشيد. روح الله الموسوي الخميني"

امام در مصاحبه 9 بهمن هم تمام مطالب قبلي رو عنوان كرد: غيرقانوني بودن بختيار، وابسته بودن سران ارتش، عدم ترس از كودتاي نظامي و از همه مهمتر: بازگشت به ايران در اولين فرصت ممكن. در همين روز امام پيامي خطاب به ملت داد و از اونها خواست كه به مبارزاتشون ادامه بدن و از تمامي كارگزاران حكومتي و نيروهاي كشوري و لشكري خواست كه به مردم بپيوندند و در مقابل اونها قرار نگيرند و باز هم بر بازگشت به ايران تاكيد كرد.

سرانجام روز موعود فرا رسيد. بازگشت امام به ايران در روز 12 بهمن قطعي شد. همه نوع احتمالي وجود داشت، از كودتا گرفته تا سقوط هواپيما. ولي امام اعلام كرد كه به ايران مي ايد. تمام ايران يكپارچه شور و شوق بود. بر اساس نوشته روزنامه ها، 50 زار نفر حفاظت جان امام رو در ايران برعهده گرفتند. استقبال چند ميليوني مردمي، تهران رو با خطر قحطي مواجه كرد، به طوري كه از شهرهاي اطراف به تهران نون فرستاده مي شد. طول مسير استقبال به چندين كيلومتر صف فشرده مي رسيد. از فرودگاه تا بهشت زهرا. دولت ديگه توان مقابله نداشت. به طوري كه حتي هليكوپترهايي براي انتقال امام، توسط خلبانان تهيه شد.

استقبال بي نظير بود، ولي همه اينها باعث نمي شد كه امام از فرانسوي ها قدرداني نكنه. به خصوص اهالي نوفل لوشاتو كه ديگه حالا به امام عادت كرده بودند. هر چند كه امام فقط 4 ماه در فرانسه بود، ولي مردم هنوز يادشون بود كه در روز ميلاد مسيح، از طرف امام هدايايي براي اهالي نوفل لوشاتو فرستاده شده بود. مهربوني هاي امام براي غريبه هاي فرانسوي هم فراموش نشدني بود و جدا شدن از امام براي اون ها هم مشكل. اون هايي كه شايد هيچ گاه فكر نمي كردند كه روستاي كوچيكشون، روزي كانون توجه تمام جهان بشه. امام در يازدهم بهمن پيام خداحافظي خودشون رو به فرانسوي ها دادند:

"بسم الله الرحمن الرحيم.

در اين موقع كه پس از چهار ماه توقف پر حادثه در خاك فرانسه، براي خدمت به وطنم مي خواهم اينجا را ترك كنم، لازم مي دانم از دولت فرانسه كه وسايل امنيت و آزادي بيان را براي اينجانب مهيا نمود و از اهالي محترم كه با حس انساندوستي، علاقه خود را به آزادي و استقلال كشور ايران اظهار داشتند، تشكر كنم. اميد است مهمان نوازي دولت و ملت فرانسه و حس آزاديخواهي آنان را فراموش نكنم. و از زحماتي كه به همسايگان و اهالي نوفل لوشاتو دادم معذرت مي خواهم. اميد است احترامات اينجانب را بپذيرند.

2 شهر ربيع الاول 1399

روح الله الموسوي الخميني"

اين مطلب ان شاء الله ادامه خواهد داشت.

یکشنبه ۱٩ بهمن ،۱۳۸٢
شما چي مي گين؟
ساعت:۱۱:٢٤ ‎ب.ظ