شيشه رفلکس

خيلي وقته كه ديگه چيزي تو وبلاگم نمي نويسم. واقعيت اينه كه ديگه وقت انجام اين كار رو ندارم. از يه طرف نتايج فوق اومده و من بايد تا آخر شهريور ماه فارغ التحصيل بشم، در حالي كه هنوز پروژه ام رو تحويل ندادم. از طرف ديگه كارهايي كه دارم انجام مي دم حسابي ذهنم رو مشغول كرده و وقتم رو پر. به خصوص طرح اسوه 3 رو كه بايد به زودي شروعش كنم. خلاصه همه اينا بهونه من بود براي ننوشتن مطلب تو اين چند روز.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اما امروز كه مشغول نوشتن مقدمه پروژه ام بودم، با خودم گفتم كه چه اشكالي داره كه يه بار يه مطلب نيمچه مهندسي هم تو اين وبلاگ ما باشه. آخه خدايي نكرده از چند وقت ديگه بايد بهمون بگين مهندس. اين بود كه گفتم بد نيست همين مقدمه پروژه ام رو توي وبلاگ بذارم كه خيلي هم فني نيست، ولي به هر حال مساله جالبيه كه من رو به انجام اين پروژه ترغيب كرد.

شما هم دعا كنين تو وقت باقيمونده بتوئم تمام كارهايي رو كه بايد، انجام بدم.

***

شيشه رفلكس

زمان زيادي از مطرح شدن بحث استفاده از شيشه هاي رفلكس در ايران نمي گذرد. در حقيقت، ايران با دارا بودن  منابع عظيم نفت و گاز، تا چند سال پيش كمتر به فكر صرفه جويي در مصرف سوخت بود. اين در حالي بود كه در كشورهاي غربي با توجه به كمبود سوخت و بالا بودن ارزش آن، از مدت ها پيش، بهره گيري از روش هايي كه مصرف سوخت را كاهش بدهد، مورد توجه قرار گرفته بود و علاوه بر اجراي طرح هاي تحقيقاتي متعدد و گسترده،‌ در بسياري موارد اين روش ها به صورت صنعتي و تجاري مورد استفاده قرار  مي گرفت.

استفاده از شيشه هاي رفلكس يكي از مهمترين فعاليت هايي است كه توانسته مصرف سوخت خانگي را (به عنوان يكي از مهمترين مصرف كنندگان سوخت، با توزيع بسيار پراكنده) به نحو چشمگيري كاهش دهد. اين شيشه ها با عبور دادن نور مرئي و جلوگيري از عبور اشعه هاي ماوراء بنفش، ضمن كاهش گرماي حاصله از نور خورشيد، هيچ مشكلي در ميزان نور مرئي ورودي به ساختمان ايجاد نمي كنند.

اما قابليت اين شيشه ها فقط در كاهش مصرف سوخت نيست. چشم انداز زيبا و از بين بردن ديد خارجي در روز، عوامل مهم ديگري در جهت استقبال از اين شيشه ها محسوب مي شود.

در واقع مي توان گفت كه ورود شيشه هاي رفلكس به بازارهاي ايران، بيشتر مديون اين عوامل بود تا صرفه جويي در مصرف سوخت. تغيير نماي ساختمان ها، به خصوص در برج هاي بلند، از اولين كاربردهايي بود كه براي اين شيشه در نظر گرفته شد. همچنين از بين بردن ديد خارجي، بدون نياز به پرده،‌ در جامعه مذهبي ايران، استقبال از اين شيشه ها را افزايش داد. به گونه اي كه حتي مي توان گفت هنوز هم صرفه جويي در مصرف سوخت، به عنوان عامل تعيين كننده در استفاده از اين  نوع شيشه ها به حساب نمي آيد.

شايد بتوان گفت كه بيشترين توجه به شيشه هاي رفلكس در مطبوعات و رسانه هاي ايرانف‌مربوط به زماني مي شود كه طرح حذف پوشش در مدارس دخترانه مطرح شد. در اين طرح عنوان شده بود كه با استفاده از شيشه هاي رفلكس در ساختمان مدارس دخترانه، زمينه حذف پوشش دختران در كلاس ها و فضاهاي داخلي ساختمان مهيا گردد. اما اين طرح هم فقط با جنبه سياسي خود در روزنامه ها مطرح شده بود و بلافاصله جاي خود را به بحث هاي داغ تر سياسي داد.

متاسفانه عليرغم وجود تمامي مواد اوليه توليد اين نوع شيشه در كشور عزيزمان و با وجود همخواني استفاده از اين نوع شيشه ها با فرهنگ ديني و ملي ما، و همچنين كاربرد بسيار مؤثر شيشه هاي رفلكس در ايجاد تنوع ديداري در چهره شهر و همچنين كاهش مصرف سخت، هنوز توجه چنداني به توليد اين شيشه در داخل كشور نشده و در حالي كه ايران مي تواند به سادگي به عنوان يكي از صادركنندگان اين محصول مطرح گردد، هنوز توان تامين نيازهاي داخلي خود را در اين زمينه دارا نيست.

***

ته مجاله: دوستان زيادي براي همكاري در اجراي طرح اسوه 3 اعلام آمادگي كردند. اون هم در حالي كه من هنوز حتي فرم اين طرح رو طراحي نكردم. همين جا از اين دوستان تشكر مي كنم و ازشون درخواست م يكنم كه يه ايميل به من بزنن و توي اون مشخصاتشون (اسم و فاميل و ميوه و اشيا و...) رو بگن تا من موقع اجراي طرح يادم باشه كه از كيا مي تونم كمك بگيرم. خدا وكيلي به افلاين و كامنت بسنده نكنين، چون اونا رو ممكنه يادم بره. ممنوووووووووووووووووووووووون.

/ 20 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نيلو

به نام خدا / سلام / من که معذرت خواهی کردم اونم هزار بار . قهر نکن ديگه

Iraj

سیدرضا صباحنا مامور تسليت و تبريک است> داداش تو تو زندگیت کار دیگه بلد نیستی

من خودمم

من با ايرج خان کاملا موافقم . قربون همه ی عزيزان دل برادر بشم ! ان شاء الله .

Man

نظر منفي آيت الله منتظري در مورد مقتدي صدر: مقتدي صدر از نظر معلومات يک طالب معمولي است ولي با تشکيل جيش المهدي در برابر آمريکا و دولت موقت عراق قيام کرد. او خود را خميني عراق مي پندارد و ظاهرا از ناحيه ايران نيز به او کمک هايي شده است. ظاهرا مي خواسته اند بوسيله او جاي پايي در سياست عراق داشته باشند. آيت الله منتظري در ادامه مي نويسند که با روش مقتدي صدر مخالفند و سابقا در اعلاميه اي در رابطه با مسايل عراق عمل او را تخطئه کرده اند. وي در پاسخ به سوالي در اين باره که نقش ايران را در سياست عراق چگونه ارزيابي مي کند گفته است، ايران لازم است بدون دخالت در سياست عراق روابط دوستانه و عاقلانه اي داشته باشد زيرا ايران و عراق دو کشور همسايه و هم کيش هستند و به يکديگر وابستگي قومي و مذهبي دارند. در ارتباط با برقراري رابطه ميان ايران و آمريکا آيت الله منتظري معتقدند با وجود ارتباطات عميق خبري، سياسي و اقتصادي جهان، امروز قطع ارتباط با آمريکا به ضرر هر دو کشور است و لازم است که با حفظ استقلال و عدم مداخله در سياست يکديگر، روابط برقرار شود.

وبلاگ نويسان حزب الله

هوالحق .. با سلام .. با اجازه لينك بلاگ شمارو در بلاگ قرار دادم . اميدوارم راضي باشيد . ممنون میشم بلاگ های دیگه رو هم معرفی کنید(كامنت گروهي است .. انشا الله در فرصت هاي بعد با مطالعه ي متن نظر ميدم) ملتمس دعا . يا حق

سیدرضا صباحنا

سلام عليکم ؛ سلام بر عشق و سلام بر عاشقی که بر عشق معنی می بخشد و سلام بر معشوق ؛ معشوقی که هیچ موجودی برتر از آن نیست ؛ سلام بر یگانه خالق هستی ؛ سلام بر عشاقی که در طی هشت سال دفاع مقدس جان خود را به معشوق خویش اهدا نمودند ؛ سلام بر عشاق روزه دار ؛ خوشا بر روزه داران ماه پيامبر خدا ماه شعبان ؛ فرا رسيدن ميلاد انوار الهی ؛ حضرت امام حسين عليه السلام ؛ حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام و حضرت زين العابدين عليه السلام مبارک باد .

من خودمم

خوب ، ظاهرا اين برادر گرامي (آقاي صباحنا رو عرض ميكنم) قدري زبان خود را گسترش داده اند

كميل

سلام ... اعياد مباركه شعبان رو تبريك مي گم ... باولايت تا شهادت ... ياعلي

كميل

اميدوارم كه در زمينه طرحتون موفق باشيد ... همون قدر كه شما سعي مي كنيد ياد ائمه اطهار رو بين جوونا زنده نگه داريد و خدا اين توفيقو داده كه شما ابزار ذكر ائمه باشيد ان شاالله كه ائمه اطهار هم شما رو در دنيا و برزخ و عقبي ياري كنن ... زنده باشي اخوي ... باولايت تا شهادت ... ياعلي

یلدا دخمر گل

اسوه يک که تا ما اومديم به خودمون بجنبيم تموم شد. اسوه دو هم که اصلا با خبر نشديم.. حالا خوبه اين اسوه سه رو هنوز تموم نشده رسيديم. شيشه رفلکس بابا ... آپديت شد.. بدو بدو که تموم شد