گزينه تاثيرگذار-۱

حضور يا عدم حضور هاشمي رفسنجاني، يكي از مساله سازترين نكات نهمين انتخابات رياست جمهوري است كه ظاهرا تمامي افراد، گروه ها و احزاب فعال در زمينه انتخابات را مشغول خود كرده و آنها را به نوعي سردرگمي در چگونگي برنامه ريزي جهت حضور موفقيت آميز در انتخابات دچار نموده است. لذا برررسي چگونگي حضور وي درعرصه انتخابات مي تواند نقش مهمي در تصميم گيري ها داشته باشد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

شكي نيست كه اهميت حضور يا عدم حضور هاشمي در انتخابات به عنوان كانديدا، مستقيما به سوابق فعاليت ها و مسووليت هاي وي، پيش و پس از انقلاب مربوط مي گردد. هاشمي رفسنجاني از اولين افرادي است كه با شروع مبارزات سياسي امام از سال 42 (و حتي قبل از آن)، به همراه ايشان و به عنوان يكي از نزديكترين افراد به امام، وارد عرصه هاي سياسي شد. وي در دوران پيش از انقلاب، هواره به عنوان يكي از اصلي ترين سردمداران مبارزه عليه رژيم پهلوي مطرح بود كه بارها به خاطر اين مبارزات ممنوع المنبر، زنداني و شكنجه شد.

بلافاصله پس از آخرين آزادي از زندان در 4 آبان 57، وي از سوي امام به مسؤوليت هايي حساس و كليدي چون نظارت بر توليد نفت و عضويت در شوراي انقلاب منصوب گرديد و از آن تاريخ همواره در پست هاي بالا و كليدي مشغول فعاليت بوده است.

فرماندهي جنگ و رياست مجلس را مي توان مهمترين مناصب هاشمي در زمان حيات امام خميني (ره) دانست. ضمن اين كه در تمام اين مدت، وي همواره به عنوان يكي از نزديكترين افراد به امام محسوب مي شد و بعدها بسياري از حرف هاي ناگفته در مورد امام، از زبان ايشان نقل گرديد.

پس از وفات امام خميني (ره) و انتخاب آيت الله خامنه اي (رييس جمهور وقت) به رهبري انقلاب اسلامي، هاشمي از رياست مجلس قدم به كرسي رياست جمهوري نهاد. جايي كه بيشترين حرف و حديث هاي سال هاي بعدي را براي وي رقم زد.

رياست جمهوري وي همزمان با پايان جنگ تحميلي بود و شايد بتوان اولين اقدام مهم و ماندگار وي را، بازگشت اسراي جنگ تحميلي به ميهن اسلامي دانست. اما آنچه رياست جمهوري وي را برجسته نمود، شعار وي مبني بر تشكيل "دولت كار" بودو سخني كه به نقل از وي در مورد نهي كردن اعضاي دولت از ورود به عرصه هاي سياسي بيان گرديد. شعاري كه بعدها وي را در معرض اتهمامات متعددي قرار داد.

تشكيل دولت كار از دو جهت حائز اهميت بود. اول آن كه خرابي ها ي ناشي از جنگ، بسياري از زيربناهاي اقتصادي كشور را از بين برده بود. علاوه بر آن كه خود جنگ مانع بزرگي در مسير پيشرفت هاي صنعتي در حوزه هايي شده بود كه ارتباط مستقيم با جنگ نداشت. هرچند كه در عرصه هاي مربوط به جنگ (مانند صنايع نظامي و...) ايران به پيشرفت هاي قابل توجهي دست يافته بود. اما تبديل شدن انقلاب اسلامي ايران به الگوي جنبش هاي اسلامي (و به خصوص شيعي) در جهان، مي طلبيد كه اين نظام بتواند توانمندي هاي خود را در تمام زمينه ها به اثبات برساند.

مساله دوم، شرايط روحي خاص حاكم بر جامعه، نيازمند يك جنب و جوش عمومي و گسترده در بين تمام مردم بود تا جامعه را از بهت زدگي ناشي از خسارات و غصه هاي وارده از جنگ (به عنوان حادثه بزرگي كه همه مردم را درگيرخودكرده بود) بازدارد. ضمن آن كه وجود خرابي هاي گسترده ناشي از جنگ، به همراه كمبود امكانات قبل از جنگ (كه فرصتي براي رفع آن به وجود نيامده بود) مشكلات بسياري را براي عموم مردم ايجاد كرده بود و ورود به عرصه هاي سازندگي مي توانست روحيه اعتماد به نفس "ما مي توانيم" ايجادشده در انقلاب و پرورش يافته در جنگ را همچنان زنده نگاه دارد. روحيه استقلال طلبي ايرانيان نيز مي توانست به عنوان كاتاليزور اين جركت عمل كند....

***

ته مجاله: اين مطلب ادامه دارد. و اميدوارم قبل از زمان ثبت نام كانديداها بتوانم آن را به اتمام برسانم تا پيش بيني من در مورد حضور يا عدم حضور هاشمي رفسنجاني (حتي اگر غلط باشد) قبل از اين زمان بيان شود.

/ 8 نظر / 9 بازدید
yas3pid_85

Salam,montazere ghesmate ba'di hastim,movaffagh bashid,E2a

خاله زهرا

ممنون به خاطر لينک وبلاگم .///مطلبتون را خوندم. موفق باشيد.

مسابقه وبلاگ نویسی

سلام.مسابقه وبلاگ نویسی ره آورد سرزمین نور.جهت شرکت در مسابقه می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

محب ولايت

سلام عليکم ؛ احتراما به استحضار ميرساند تعدادی لوگو جهت تبليغات شرکت در انتخابات رياست جمهوری در گروه علی ولی الله تهيه شده است شما استاد بزرگوار ميتوانيد از آنها در وبلاگ زيبايتان استفاده نماييد . و من الله التوفيق و عليه التکلان . اشهد ان عليا ولی الله

محب ولايت

سلام عليکم ؛ در مدت بيش از دو ماهی که فعال نبوديد لينک شما را حذف کردم ( با عرض پوزش ) و با فعال شدن مجددتان لينک وبلاگتان در وبلاگ علی ولی الله قرار داده شد . و من الله التوفيق و عليه التکلان . اشهد ان عليا ولی الله

غريبه ي آشنا

سلام . شما هم كه مثل من زياد مي نويسي . آف لاين مي خونم . موفق باشيد

غريبه ي آشنا

سلام . اومدم بگم كه ديره . چون هاشمي كانديداتوريشو اعلام كرد .....

.

يعنی کسی به اين جاکش های قرمساق رای ميده؟ خاک بر سر هر خری که بره و رای بده.