راه حل هميشگی

"خرمشهر بايد آزاد شود."<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مساله اي بود كه استاد طرح كرده بود. در ظاهر سوالي ساده بود با راه حلي پيچيده. اما در باطن كاملا برعكس؛ سوالي كاملا پيچيده با راه حلي بسيار ساده.

شاگردان حلش كردند. با يك راه حل سه مرحله اي: شناخت، اطاعت، توكل.

شايد مثل هر شاگرد ديگري، انتظار تشويق از استاد داشتند. استاد مي خواست نماز را شروع كند كه گفتند: "مساله حل شد."

استاد فقط يك كلمه گفت: "الحمد لله" و بعد قامت بست: "الله اكبر"

شاگردان جمع شدند تا راه حل خود را به رخ استاد بكشند و چه ساده استاد راه حل تمام مسائل را در يك جمله گفت:

"خرمشهر را خدا آزاد كرد."

***

مسجد خرمشهر نماد مقاومت روزگار جنگعمليات بيت المقدس در پي دستور امام، در سي دقيقه بامداد 10 ارديبهشت 61 با رمز "يا علي اين ابي طالب"  و با همكاري كامل ارتش، سپاه و بسيج آغاز گرديد. خرمشهر 18 ماه قبل از آن، در 4 آبان 1359 پس از 34 روز مقاومت چند نفر از نيروهاي بومي به فرماندهي "محمد جهان آرا" در مقابل چند لشگر عراق و با تحريم كامل تجهيزات و نيروي نظامي از سوي بني صدر، سقوط كرده بود.

مرحله نهايي (چهارم) عمليات بيت المقدس در 22:25 دقيقه اول خرداد 61 آغاز گرديد. و در سوم خرداد با تسليم شدن تعداد زيادي از نيروهاي عراقي، در ميان بهت جهانيان، خرمشهر پس از 575 روز آزاد شد. تعداد اسرايي كه داوطلبانه خود را تسليم كردند، به قدري زياد بود كه در ساعات اوليه، نيروهاي خودي توان اسير گرفتن همه آنها را نداشتند و فقط با تشكيل صفي بلند و با فاصله، صرفا به هدايت صف طولاني اسرا پرداختند.

كشته هاي عراقي در طي اين عمليات 16000 نفر و اسرا 17500 نفر بودند. و اين جداي حجم بالاي تجهيزات منهدم شده و يا به غنيمت گرفته شده بود كه شامل ده ها هواپيما و هليكوپتر و تانك و نفربر و ساير ادوات جنگي مي شد. در طي اين عمليات 5400 كيلومتر مربع از خاك ايران آزاد شد و 7 لشگر دشمن 40 تا 80 درصد آسيب ديدند و چندين تيپ به طور كاملا منهدم و يا اسير شدند.

روز آزادي خرمشهر، شادترين روز تاريخ انقلاب بودبا اعلام خبر آزادي خرمشهر، مردم به خيابان ها ريخته، به شادي پرداختند. سوم خرداد، شاد ترين روز تاريخ پس از انقلاب ايران نام گرفت. براي درك بهتر، براي ما كه آن روزها را به خاطر نمي اوريم، بد نيست بدانيم كه روز 8 آذر (تساوي ايران و استراليا و صعود ايران به جام جهاني) دومين روز شاد ايران است كه اصلا در مقابل سوم خرداد قابل مقايسه نبوده. شايد روز فرار شاه را بتوان تا حدي قابل مقايسه با اين روز دانست.

آزاد سازي خرمشهر، سرآغاز پيروزي هاي سلسله وار نيروهاي ايران در ساير جبهه ها بود. و از آن روز به بعد، كم كم حمايت هاي پشت پرده از عراق، همگي به حمايت علني و حتي حضور مستقيم تبديل شد. و مرتبا نام يك كشور به ليست كشورهايي كه مستقيما با ايران به جنگ مي پرداختند، اضافه مي شد.

با آزادي خرمشهر، نغمه "ممدي نبودي ببيني" سراسر ايران را فراگرفت تا مردم قدرداني خود را از شهيد "جهان آرا" و يارانش، كه بدون هيچ امكاناتي 5 هفته در مقابل ارتش عراق مقاومت كردند، نشان دهند. و فاتحان خرمشهر نيز، در مسجد اين شهر كه يادگار مقاومت بود، پس از نماز شكر نغمه سر دادند:

ممدي نبودي ببيني ..... شهر آزاد گشته ..... خون يارانت .... پر ثمر گشته

آه و واويلا .... كو جهان آرا.... نور دو چشمان تر ما

***

در سال 68،‌امام خميني در چنين روزي به بيمارستان قلب منتقل شداين روز ها ياد آور حوادث تلخ و شيرين ديگري در تاريخ انقلاب ايران نيز مي باشد. اول خرداد 1359، سالروز تحريم اقتصادي ايران از سوي آمريكا به دنبال به گروگان گرفته شدن جاسوسان امريكايي (انقلاب دوم) است. همچنين اين روز مقدمه خاطره تلخي براي تمام ايرانيان است. چرا كه در اين روز بود كه امام خميني در سال 1368 در بيمارستان قلب جماران بستري شد و چشمان ميليون ها ايراني و شيعيان تمام جهان را در انتظار بازگشت دوباره خويش گذاشت.

و اما دوم خرداد... شايد با شنيدن نام اين روز،‌ همه ما به ياد حماسه اي بيفتيم كه در سال 76 افتاد. اما حماسه ديگري نيز در اين روز به وقوع پيوست. 4 سال پيش در اين روز بود كه رژيم صهيسونيستي وادار به عقب نشيني از مناطق اشغالي لبنان شد و بدين ترتيب ثابت شد كه تنها راه پيش رو در رويارويي با اين رژيم، مقاومت است و بس.

سوم خرداد هم كه .... اين هم يك مسابقه اينترنتي به مناسب اين روز.

***

راهپيمايي عليه جنايات آمريكا و انگليس در عراقچهارشنبه هفته گذشته، مردم حضور چشمگيري در اعتراض به جنايات آمريكا و انگليس در عراق داشتند. حضوري كه شايد كسي پيش بيني ان را نمي كرد و براي همين هم عكس ها و فيلم هاي هوايي كمي از آن تهيه شد. اما بد نيست نگاهي به اين عكس ها بيندازيد:

آمادگي همگاني براي حكم جهاد

***

و آخرين خبر مهم هم اين كه، بالاخره نشريه مجال بعد از دو سال، هفته پيش مجددا چاپ شد. اين موفقيت را به عموم مجال دوستان تبريك عرض مي كنم. (هر كي مجال مي خواد، به من ايميل بزنه) فكرش را هم نمي كردم كه بعد از دو سال، باز هم بتوانيم پر فروش ترين نشريه دانشگاه شويم.

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahdi

تقی جان متشکرم که اشتباهم را ياد آوری کردی . اگر چه طبق معمول در نتيجه گيری عجله کردی . تقی جان شايد تقصير من هست که جنگ را و هر پديده زمينی ديگر را نمی توانم بر اساس گفته ديگران بپذيرم آخر من هم بايد فکر کنم و به نتيجه برسم . اين را هم ميدانم که جنگ در دل ماده است . ولی جنگی که باعث حرکت باشد نه جنگی که آنتروپی باشد . در سيستم خلقت جنگها همه به دنبال وحدتند و اين آدمی است که جنگ را در جهت کثرت بکار ميبرد . البته قطار خلقت رو به جلو ست اگر چه ما يک واگن به عقب بر گرديم.

امید

سلام.خسته نباشين . دفعه ی اوله ميام . آقا سيد لينک دادن بيايم گفتم ای ولا به شما . ميخونمش آف يا علي...

ali

سلام خسته نباشد .........ممنون که به من سر زدی.......(راستی اين ادرس بلاک رول کجاست!!!) از چاپ نقد حقير ممنون هستم......ای کاش با پخش فيلم مخالفت نمی کردند!!ای کاش اسم اين فيلم را چيز ديگری می گذاشتند!!ای کاش منظور فيلم را می فهميدند!!....خلاصه !!بماند برادر!!باز از اظهار محبت شما تشکر می کنم

مینا

خرسندی عزیز،سلام.امیدوارم که خوب باشی.عکس هایی که تو بلاگت گذاشتی عالیه.اما یک چیزی بگم؟چون توی نشریه ات مقاله ما را چاپ کردی این همه پر فروش شده(چشمک).در ضمن از اینکه زحمت می گشی و به بلاگم سر میزنی خیلی ممنونم.موفق باشی.التماس دعا.

یک دوست

با سلامی بی پایان............. تقی جان متن شما بالاخص چند خط ابتدایش درباره شاگرد و استاد بسیار بسیار زیبا بود. من حقیقتا لذت بردم و برای سلامتیت یک صلوات فرستادم. براستی جواب تمام مسائل همان است که گفتی. افسوس که خیلیها هنوز دنبال توجیه و کنایه هستند. ......اگر این حقیقت را درک کنیم که همه چیز دست اوست و از اوست مصداق لاتاسوا علی مافاتکم و لاتفرحوا بما اتاکم خواهیم شد. انشا الله........... تعجیل در فرج و سلامتی امام زمان (ص)

یک دوست

صلوات

لباس شخصی

هوالعزيز سالروز ازادی جنوب لبنان تبريک و تهنيت باد

نیلوفر

سلام / و نیروی خدا مافوق همه نیروهاست ..موفق باشید ..

صفا

اند کلاس به سبک عراقی ...بابا اين عراقی ها هم کار درست بودن ما نميدونستيم ! دعوای شيعه و سنی و حکم جهاد و سيستانی و مقتدا صدر و اين داستانها همه اش کشکه! اين اساتيد و علما و مخصوصا مردمشون هممون رو فيلم کردن! اينو ببينيد تا بفهميد چی ميگم! http://216.25.84.87/songs/arabic-video/maya-nasry.wmv