سفر بی اهميت

در روزهاي پاياني هفته گذشته، رييس جمهوري اسلامي ايران براي شركت در اجلاس سران گروه "دي هشت" عازم اندونزي شد. اين سفر همچون ساير برنامه هاي احمدي نژاد تحت پوشش گسترده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت، به طوري كه هر يك از بخش هاي خبري، دقايق زيادي را به پخش اخبار مربوط به آن اختصاص دادند. به خصوص، لحظات حضور احمدي نژاد در دانشگاه و استقبال به ظاهر دانشجويان از وي، مورد تاكيد جدي صدا و سيما قرار داشت. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ظاهرا مسؤولين رسانه ملي تلاش مي كردند با اين تصاوير، اشاره اي به صحبت هاي چندي پيش احمدي نژاد داشته باشند كه در آن از بوش خواسته بود كه هر دو به بين مردم دنيا بروند و عكس العمل آنها را به نظاره بنشينند تا معلوم شود كه كدام يك در دنيا منزوي و كداميك محبوبيت دارند. تلويزيون ايران به اين شكل سعي داشت محبوبيت مسؤولين جمهوري اسلامي در جهان را به رخ ديگران بكشد. اما اين سفر و اين تصاوير بازتاب هاي مختلفي در بين مطبوعات داشت.

يكي از رسانه هاي "شرق" كشور با بيان اين كه «استقبال كنندگان احمدي نژاد در تمامي سفرها (خارجي و داخلي) را تعدادي از كارمندان دولت تشكيل مي دهند كه با وعده پول و مقام بايد در نقش استقبال كننده ظاهر شوند» افزود: «متاسفانه اين سفرها هزينه زيادي براي كشور دارد و بايد ده ها اتوبوس براي اين صحنه سازي ها به خارج كشور اعزام گردند.» اين روزنامه در اثبات ادعاي خود با اشاره به سخنراني رييس جمهور در بين دانشجويان نوشت: «اگر به نفر هفدهم از راست در رديف سوم از بالا دقت كنيد، لاي دندان هاي وي مقداري فسنجان وجود دارد. اين در حالي است كه مردم اندونزي هميشه فسنجان را با كاهو مي خورند و در دندان هاي اين فرد هيچ نشاني از كاهو نبود.»

در همين حال، يكي از روزنامه هاي مورد "اعتماد ملي" هم دلايل ديگري را براي اثبات اين مدعا مطرح نمود. اين روزنامه نوشت: «اكثر قريب به اتفاق خانم ها در اين فيلم، محجبه بودند. در حالي كه حجاب فقط در ايران الزامي است و همه خانمهاي همه كشورهاي همه خارج ها بي حجاب هستند. اما چون اين افراد بايد به ايران بر مي گشتند، از ترس اخراج يا زنداني شدن و يا حتي اعدام مجبور به رعايت حجاب بودند.»

يكي از روزنامه ها نيز با اشاره به نظرات يكي از كارشناسان با "اعتماد" خود در زمينه فرش نوشت: «موكت سالن كنفرانس از نقش هاي مربعي تشكيل شده بود. اما تيم تبليغاتي آقاي احمدي نژاد از درك اين نكته كوچك هم غافل بوده كه مربع هاي ايراني چهار ضلع دارند و هيچ لزومي ندارد كه در اندونزي هم وضع به همين ترتيب باشد.»

يكي از فعالين سياسي جبهه مقابل سوم خرداد نيز لهجه فارسي خنده هاي دانشجويان را دليلي بر ايراني بودن اين افراد دانست و ادامه داد: «از آنجا كه احمدي نژاد سخنان مزحكي را به زبان مي آورد و اين افراد همه ايراني بودند و معناي آن را مي فهميدند، بارها با صداي بلند خنديدند كه لهجه فارسي خنده ها به خوبي در اين ميان مشخص بود.» وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد مزحك يا مضحك بودن سخنان رييس جمهور افزود: "سخنان احمدي نژاد به قدري مزحك بود كه هيچ فري نمي كند آن را با چه "ز" يي بنويسيم.»

يكي از روزنامه هاي مدعي "همبستگي" هم نوشت: «متاسفانه احمدي نژاد حتي از فريب كودكان هم كوتاهي نمي كند.» اين روزنامه به صحنه اي اشاره كرد كه رييس جمهور ايران پس از دست دادن با يكي از كودكان حاضر در ملاقات با ايرانيان مقيم اندونزي، شكلاتي را به اين كودك داد. و در ادامه تحليل خود افزود: «خوشبختانه اين صحنه از زير دست مسؤولان تلويزيون در رفت و مردم ما به وضوح دريافتند كه چه افرادي و با چه نيت هايي به استقبال احمدي نژاد مي آيند.»

يكي از نمايندگان مجلس نيز با اظهار تاسف از هزينه هاي صورت گرفته در سفر هاي احمدي نژاد گفت: «اين آقا، ادعا مي كند كه قرار است در هزينه هاي كشور صرفه جويي كند. پس چرا به جاي سخنراني در يكي از دانشگاه هاي داخلي، اين همه هزينه مي كند و تا اندونزي مي رود و در يكي از دانشگاه هاي آنجا سخنراني مي كند.» وي كه چندي پيش نيز به نامه احمدي نژاد به بوش اعتراض كرده بود، احتمال اين كه تمام تصاوير فوق صحنه سازي بوده باشد و اين تصاوير در ايران ضبط شده باشد را رد نكرد و گفت: «حتي در اين صورت هم هزينه ها بالا است و با شعارهاي احمدي نژاد در تناقض است.» اين نماينده با اشاره به موارد متعدد نقض شعارها افزود: «احمدي نژاد فكر مي كند دارد بچه خر مي كند. من شخصا اين كار او را پيگيري مي كنم. او با اين كار به سن من توهين كرده است.»

دختري به نام فاطمه

يكي ديگر از صحنه هاي بحث بر انگيز سخنراني رييس جمهور در دانشگاه اندونزي، درخواست يكي از به ظاهر دانشجويان به ظاهر دختر به ظاهر دانشگاه به ظاهر اندونزي بود. وي ابتدا به فارسي گفت: «اسم من فاطمه است.» و بعد به زبان اندونزيايي از رييس جمهور پرسيد كه چگونه مي تواند در ايران تحصيل كند و احمدي نژاد نيز به همراهانش دستور داد تا وي را بورسيه كنند. اين مساله با تشويق ساير حاضرين مواجه شد.

همان روزنامه "شرق" كشور اين اتفاق را دليلي بر اثبات ايراني بودن حاضرين عنوان كرد. اين روزنامه نوشت: «در حالي كه اين دختر ابتدا اشتباها به فارسي صحبت كرد، بلافاصله با همهمه ساير حاضرين متوجه شد كه قرار است نقش يك اندونزيايي را بازي كند. اما اين اشتباه در رسانه ها به تصوير كشيده شد.» اين روزنامه ادامه مي دهد: «حتي نمي توان فقط آن دختر ايراني بوده. وگرنه، بقيه از كجا فهميدند كه او جمله اول را فارسي گفته است كه سر و صدا كردند؟»

روزنامه مورد "اعتماد ملي" هم اين حركت احمدي نژاد را حركتي پوپوليستي ارزيابي كرد و نوشت: «اكثر مردم اندونزي پوپول هستند. احمد نژاد هم با آگاهي به اين مساله دست به يك حركت پوپوليستي زد.»

اما كارشناس اقتصادي با "اعتماد" يكي از روزنامه ها هم در مصاحبه با اين روزنامه گفت: «متاسفانه احمدي نژاد حتي در سفرهاي خارجي هم دست از اين وعده هاي توخالي خود بر نمي دارد. اين كار وي باعث افزايش توقع مردم اندونزي از ايران مي شود و با توجه به عدم توانايي ايران در بورسيه كردن تمام مردم اندونزي، باعث سلب اعتماد مردم اين كشور از ايران خواهد شد.»

همان نماينده مجلس كه پيش تر ذكر خيرش رفت هم منبع تامين بودجه بورسيه اين دختر را نامشخص دانست و با تاييد احتمال برداشت از حساب ذخيره ارزي در اين مورد گفت: «رييس جمهور نبايد بدون تصويب مجلس، اين همه از حساب ذخيره ارضي برداشت كند.» وي در پاسخ به خبرنگاري كه در مورد حساب ارضي يا ارزي سوال كرده بود، ادامه داد: «اهميت حساب ذخيره ارضي به پول آن است، نه اين كه ارض را با چه "ض" يي بنويسيم.» وي همچنين احتمال ايراني بودن اين دختر را رد نكرد.

در همين حال يكي از  روساي دفتر يكي از روساي جمهور سابق هم با بيان خاطره اي در "وبنوشت" خود، اقدامات صدا و سيما را بسيار جانبدارانه ارزيابي كرد و با اشاره به تبعيضي كه صدا و سيما در پخش اخبار روساي جمهور قائل شده است، ادامه داد: «در زمان رييس جمهور ما هم، در بسياري از سفرهاي خارجي، اسم بسياري از دخترها فاطمه بود، اما تلويزيون ايران هيچ گاه اسم اين دخترها را نمي پرسيد.» وي ادامه داد: «متاسفانه همين اقدامات صدا و سيما باعث شده بود كه در دوره گذشته، اكثر دختران از گفتن اين كه اسمشان فاطمه است، خودداري كنند و علت اين كه ما آن ها را بورسيه نكرديم هم همين بود.» اين رييس دفتر سابق يكي از روساي جمهور سابق تاكيد كرد: «من كه قبلا اين موضوع را پيش بيني مي كردم، شخصا از چند تا از اين دخترها در حالت هاي مختلف عكس انداخته ام. فقط و فقط براي اين كه سندي قابل ارائه در آينده باشد.»

يكي از فعالين جبهه مقابل سوم خرداد هم با اشاره به گزارشي كه قرار است مجال در روز يكشنبه از بازتاب سفر احمدي نژاد در برخي از روزنامه ها و جريان هاي همسو منتشر كند، اين گزارش را "متاسفانه" ارزيابي كرد. وي در پاسخ به اين سوال كه چگونه قبل از انتشار، به اين گزارش دست يافته گفت: «چه ربطي دارد؟ همان طور كه آنها قبل از انتشار روزنامه هاي ما مي توانند حرف هاي ما را پيش بيني كنند و در مورد آن گزارش بنويسند، ما هم مي توانيم. بالاخره بعد عمري مي دانيم كه هر كس در روزنامه اش چه خواهد نوشت.»

***

شكر نعمت: چند روز پيش تلويزيون برنامه اي مستند در مورد زندگي نوعي نهنگ نشان مي داد. نكته جالبي در اين فيلم گفته مي شد كه به نظرم خيلي جالب بود. اين نوع نهنگ ها با وزن بالاي خود براي جفت گيري مسافت بسيار طولاني اي را در اقيانوس طي مي كنند. اين حركت آن ها در طول مسيرشان باعث جابجايي آبهاي زير و روي اقيانوس مي شود كه در نتيجه آن لجن هاي ته اقيانوس به هم مي خورد و خوراك ماهي هاي كوچك مي شود. اين مساله باعث سالم ماندن آب اقيانوس ها مي شود كه در نهايت سلامتي انسان ها را به دنبال دارد. تا حالا فكر كرده بوديد كه يكي از دلايل سالم بودن شما، جفت گيري نوعي نهنگ باشد؟ الحمدلله

***

ته مجاله: اين هم از جباري. ديگه كم كم خيالمون داره از جام جهاني راحت مي شه. اين مطلب هم كمي طنز بود تا بعد از مدتي كمي حال و هواي وبلاگ عوض بشه. ظاهرا معدود مخاطب ها هم ديگه صداشون در اومده. سعي مي كنم مدتي از اين فضا دور شم تا ببينم چه شود.

/ 10 نظر / 10 بازدید
صدرا

جالب بود! طنز قالب خوبيه برای بيان خيلی از مسائل. اميدوارم اين نوع نوشته ها رو بيشتر ببينيم. البته مسائل مهم تری هم هست که ميشه در قالب طنز بهشون پرداخت. اين که فلان روزنامه و بهمان سايت چه چيزی درباره رئیس جمهور و صدا و سیما و ... گفتند اون قدر ها مهم نيست. اين جور حرف ها هميشه بوده و خواهد بود. شايد گاهی برای تنوع بشه بهشون پرداخت ولی بهتره استعداد طنز نويسی رو برای مسائل مهم تری صرف کنيد. چيزهای مهم تری مثل مسائل اجتماعي و مشکلات اقتصادی و اشکالات دستگاه قضایی و وعده های توخالی بعضی مسئولين و وضعيت دانشگاه ها و خيلی چيزهای ديگه.

حشمت خواه

سلام من واقعا نمی دونم باور کنم يا نه که بعضی روزنامه های ايرانی از اين چرت و پرتها بگن . ممنون از نوشتتون

پیاده رو خاطرات

سلام علیکم .... آقا بنده دارم تلاش می کنم راجع به مسایلی که شما خواسته بودید فکر کنم و می نویسم اما فکر کنم زحمت ویرایش کردنش بیفته گردن خودتون چون من فقط می تونم حرفای پراکنده بزنم و مثل شما منظم و دقیق نوشتن رو بلد نیستم.

سيد مهدی سيدی

سلام چطوری خبری ازت نيست محمد روزبهانی رو ديدم گفت به نفعم هست که با شما ملاقاتی داشته باشم. (راجع به همکاريهای مشترک) لطفا قرارش رو بگذاريد يا ميل بزنيد شماره ی تماس بدهم تشکر

رضا مهدوی

به نام خدا سلام مطالب زيبايي بود البته از نوع جمع اوري كه به خوبي به رشته تحرير در آمده بود ان شاء الله بعدا بيشتر مزاحم بشيم فعلا يا حق

یا هو یا من لا هو الا هو سلام اتفاقا یکی از دوستام که خیلی آتیشیه وبه شدت دغدغه دار در مورد این قضیه توجه بیش از اندازه رسانه ها نسبت به احمدی نژاد وکابینه اش در مقایسه با روسای جمهور قبلی کلی شاکی بود .

mahya

salaam,,,nistid shoma??enshaAllah hamishe salem va pirooz bashid,,,matlabetoon jaleb bood,,, movafagh bashid va eltemas doaa

خاله زهرا

سلام .با مزه بود .اول فكر كردم مطلبتون مثل دفعه هاي قبل كاملا جديست وحسابي در حيرت به سر ميبردم كه بالاخره به خودم آمدم كه ديگه از محالاته ولي ازاونجايي كمتر از شما مطالب طنز خونده بودم ،زوركي داشتم به خودم مي قبولوندم كه شوخي نيست .//جالب بود .الحمد الله .يا حق .

حالا

اصولا جفت گيری عمل خيلی خوبی است نهنگ وپلنگ وانسانش فرقی نمی کنه نهنگ ها از اين طريق به ما خدمت می کنند بيا ييد ما هم با ازدواج خود بسياری را ازنگرا نی در بیاوریم

محمد

سلام الهی پير شی بابا مردم ازاری ! ؟ اونم تو