عزاداری حرفه ای

چند اتومبيل با هم توقف مي كند و چند نفر با تيپ هاي مختلف از آن پياده مي شوند. تعدادي با كت و شلوار بسيار مرتب و شيك، ريش آنكادر شده و موهاي تازه اصلاح شده و تعدادي هم با پيراهن هاي مشكي بر روي شلوار پارچه اي و عموما چاق و ريشو و اتفاقا سر و صورت بسيار نا منظم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

با توقف اين اتومبيل ها،تمام كساني كه در كوچه مشغول گپ و گفتگو و خنده هاي بلند هستند، متوجه مي شوند كه ديگر بايد بساط كوچه را جمع كنند و وارد مجلس شوند. دخترهايي هم كه دور تا دور كوچه نشسته اند هم مي فهمند كه برنامه كوچه تمام شده و برنامه داخل حسينيه شروع شده است.

جمعيت وارد حسينيه مي شود. خوش تيپ هاي تازه از راه رسيده به سمت منبر مي روند و خيلي مودب كنار آن مي نشينند. بقيه همراهان آن ها نيز در گروه هاي 2- 3 نفره از پيش تعيين شده در نقاط مختلف حسينيه مستقر مي شوند. جمعيت داخل كوچه هم به جلوي مجلس مي آيند و به دعاهاي سخنران (كه با شلوغ شدن مجلس فهميده زمان سخنراني اش تمام شده) آمين مي گويند.

با پايان سخنراني، اندك افراد خارج از حسينيه هم وارد مي شوند و زمان مداحي فرا مي رسد. با شروع خواندن اشعار متوجه مي شوي كه هر از گاهي از نقاط خاصي از مجلس صداي گريه اي بلند به گوش مي رسد و به ساير قسمت هاي مجلس تسري مي يابد. اگر كمي هم از قبل دقت كرده باشي مي بيني كه اتفاقا اين نقاط، همان نقاطي است كه تازه از راه رسيده هاي غير كت و شلواري در آنجا نشسته بودند.

سينه زني شروع مي شود. معمولا وزن اشعار بيانگر نحوه سينه زني جمعيت خواهد بود. ولي احساس مي كني كه شيوه زني از نقاط خاصي هدايت مي شود. به خصوص كه اين هدايت ها از بحث "يك ضرب" و "سه ضرب" گذشته و به "نوع برخورد دست با سينه"، "ميزان فاصل انگشتان يا بسته بودن آنها"، "ميزان پرش در هنگام برخورد دست با سينه" و چيزهايي از اين دست رسيده است.

از آشنايي عميق مداح با "بازيگران" كربلاي ساخته و پرداخته وي تعجب مي كني. عباس با چشمان قشنگ و قد رشيد و احيانا صداي خوب و گيس هاي بافته. اگر چند روز ديگر گفتند زير ابروهايش را هم بر مي داشت و رژ لب مي زده هم باور خواهي كرد. چرا كه اگر در اين اشعار به جاي عباس، از "آْل پاچينو" استفاده مي شد، فقط ممكن بود وزن اشعار كمي خراب شود نه مفهوم آنها. خوب براي كشته شدن چنين عباس خوشگلي بايد هم گريه كرد. توي دلت مي گويي كاش اين عباس كمي هم شجاعت، وفاداري، علم و دانش و از همه مهمتر اطاعت و ولايت پذيري داشت.

سعي مي كني تعاريف مداح از زنان حرم را در ذهنت شبيه سازي نكني. وگرنه صحراي كربلا تبديل به يك فيلم هاليودي خواهد شد. به خصوص با عكس هاي بزرگ امام حسين و حضرت عباسي كه هنگام ورود ديده بودي و بيشتر شبيه پرده هاي بزرگ سينما بود. اصلا همان موقع بود كه شكر كردي اكثر شهداي كربلا را مردان تشكيل مي دادند. وگرنه تصوير زنان شهيد كربلا با اين تيپ براي خودش عالمي داشت.

مداح كه چند دقيقه اي است روضه حضرت رقيه خوانده، سه بار تكرار مي كند: "بگم؟ بگم؟ بگم؟" و بعد جمله اي نسبتا معمولي و عادي را مي گويد كه ناگهان چند صداي ضجه و فرياد از گوشه هايي از مجلس بلند مي شود. محل اين چند گوشه برايت مشخص است و نيازي به سوزاندن فسفرهاي ارزشمند مغزت نداري. چرا كه اين اتفاق چند بار ديگر تكرار شده است. مثلا وقتي در بين روضه حضرت زهرا (سلام الله عليها) مداح از "بچه سيد ها" عذر خواهي كرد و تو تعجب كردي كه "بچه سيد ها" ي اين جمعيت چقدر داغديده هستند.

سينه زني به اوج خود يا همان "شور" رسيده است. اگر اهل موسيقي آنچناني هم نباشي، فهميدن ابتذال آهنگ مداحي برايت مشكل نخواهد بود. كافي است چند روزي را در خوابگاه سپري كرده، يا چند وقتي در خيابان هاي بالاي شهر رانندگي كرده باشي تا بفهمي اين آهنگ (يا مشابه آن) را از فلان CD دوستت، يا انواع و اقسام خودروها، يا خانه هاي محل پارتي و يا جشن هاي عروسي شنيده اي.

اگر بخواهي تعجب كني، همين بس كه از هنر مداح در جاگذاري "حسين، حسين" به جاي "دوپس، دوپس" تعجب كني. وگرنه ترجيخ مي دهي به جاي تعجب از مفهوم اشعار، تاسف بخوري و گريه كني. اصلا مگر براي گريه كردن نيامده اي؟ خوب. اين هم بهانه. اگر هم براي چيز ديگر آمده اي، بفرما! راه باز و جاده دراز.

مداحي تمام شده. مداح و دار و دسته اش سوار خودرو هايشان مي شوند تا به "شو" ي بعدي برسند. كم كم موقع رفتن تو هم مي رسد. راستي!!!! امام حسين براي چي قيام كرد؟

**نياز به توضيح ندارد كه همه مجالس عزاداري اين گونه نيستند و همه عزاداري هاي اين گونه هم ممكن است همه موارد ذكر شده را نداشته باشند.**

***

شكر نعمت: شايد بتوان انتخابات فلسطين با پيروزي حماس را ادامه پيروزي هاي ايران در عراق و افغانستان دانست. از قديم گفته اند: "عدو شود سبب خير اگر خدا خواهد.". الحمدلله.

***

ته مجاله: شب عيد غدير، پدرم از مراسمي آمده بود و تعريف زيادي از مداح آن مجلس مي كرد. صداي زيبا و تسلط به موضوع و هدايت مجلس و ... مي گفت اين مداح در بين مداحي گفته بود كه چند سال پيش فردي براي يك مجلس به وي 500 هزار تومان داده بود. پدرم كه هضم چنين چيزي برايش سخت بود، به شوخي به صاحب مجلس گفته بود كه "پس سهم شما را هم حساب كرده اند." فرداي آن روز، وقتي پدرم از محل كارش برگشت با خنده مي گفت كه امروز صاحب مجلس ديروز را ديده بود. صاحب مجلس به پدرم گفته بود كه بعد از پايان مجلس، مبلغ 100هزار تومان را به مداح داده بود كه با اعتراض مداح مواجه شده بود. مداح به او گفته بود كه بايد مبلغ 1ميليون تومان بابت مداحي به وي بپردازند. صاحب مجلس هم براي جلوگيري از آبروريزي، از مداح خواسته بود كه فعلا اين پول را بگيرد و سر و صدا نكند و براي گرفتن بقيه پول شماره حساب بدهد. جالب آن كه صاحب مجلس، اين مداح را به دليل آشنايي به مجلس دعوت كرده بود. خدا بده بركت...

/ 18 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خاله زهرا

سلام .بعضی از این مجلس که کاره دشمنهای دینه و با خیال خودشون میخوان وجهه شیعه رو خراب کنند .بعضی هم نادونند و نمی دونند با این مجالسشون به جای ثواب چقدر گناه میکنند .//عموما من در ایام ماه محرم خیلی حرص میخورم .به تازگی این نقاشی جدید از حضرت علی اصغر با امام حسین را دیدین ؟یک جورایی قیافه امام داره لبخند میزنه و اگه یکی از سوزناک ترین صحنه های کربلا همیشه جلو چشممان باشه برامون عادی میشه و ... .///امام حسین به همه کسانی که براش عزاداری میکنن خیر بده و همه کسانی را که از این مجالس برای هوای نفسشون استفاده میکنن هدایت کنه .اللهم عجل لولیک الفرج .

آسمون خاطرات

سلام . خسته نباشید . من کاملا موافقم و حرف دل منم هست . متاسفانه اکثریت عزاداری های ما از معرفت به دوره . روضه هایی که بعضی مداحان می خونن ، کاملا بی احترامی و بی ادبی نسبت به اهل بیته که ناشی از شناخت کمه ! هر سال هم مدلهای مختلف سینه زنی داریم .... آسیب شناسی و نقد به مجالس امام حسین خیلی زیاد و دردناکه ....... که در این اندک نمی گنجه .... به نظرم این درد بزرگیه ....

...

حسين شريعتمداري گفت: «اگر پرونده ايران به شوراي امنيت ارجاع شود، حداکثر چند تحريم عليه ما به کار مي برند.» وي ادامه داد: بعدش حداکثر به ما حمله مي کنند و فوقش ما يکي دو تا جنگ مي کنيم که چيز مهمي نيست يا اينکه حداکثر ممکن است يکي دو تا بمب بزنند به کشور ما که ممکن است تعدادي از مردم حداکثر بميرند. ضمنا وقتي ما را تحريم کنند، حداکثر ما مشکلات اقتصادي پيدا مي کنيم که فوق فوقش ممکن است باعث بشود که حداکثر مردم بدبخت بشوند وگرنه چيزي نمي شود.

حزب اللهی از شمیران

مرگ بر دانمارک - مرگ بر زلاندنو. فردا سفارت اتريش با خاک و خون يکسان می شه. بعدش نوبت بقيه سفارتخونه های صهيونيسته.

تیم عملیاتی شهید مصطفی میانی

پيروزي غرورافرين برادران غيور حزب الله را بر سفارت اتريش كافر و مزدور اجانب به حضور رهبر كبير انقلاب تبريك عرض نموده اعلام مي داريم اماده ايم همه سفارتخانه هاي خارجي از جمله دانمارك ، زلاند نو و فيجي را با خاك يكسان كنيم. واي اگر خامنه اي حكم جهادم دهد.

diamond

ای ای ای وقتی که شعور جاش رو به شور می ده هر کی شورش بيشتر قيمتش بيشتر حالا به هر وسيله ای . راستی هنوز پرونده خيلی از حضراتی که سفارت آمريکا رو فتح کردند زير بغلمونه که الان چطوری چپ کردن. نه جلوتر نه عقب تر همگام. يا علی

Heaven Searcher

شهيد علقمه وا ويلا - عزيز فاطمه وا ويلا ! گل ام البنين وا ويلا - شده قطع اليمين وا ویلا !‌ يا ابو فاضل مدد !!! / سلام ... التماس دعا

مجهول الهوییه

سلام .آخ نگو که از دست اين مداح هادلم خونه. يه ماه پيش که واسه تعطیلات ميان ترم می رفتم خونه سه تا مداح تازه به دوران رسيده توی ماشين حسشون گرفته بود می خوندن .خوندنشون جای خود اين وسط با ادعايی که داشتن مزاحم خانمهانيز می شدند .که من فهميدم آره هر آدم تريپ مذهب که حالا مداحم باشه واقعا حسينی نيست ما بايد اول انسان بعدمسلمان راستين وبعد مداح باشيم .ببخشيد زياد نوشتم .

galaxy81

سلام توی شهر ما تموم عزاداری به خوردن نذریه.خيلی از روضه ها هم که جعليه .وقتی حماسه حسينی رو بعد از عاشورا خوندم کلی خوشحال شدم که قبل از اون نخوندم چون شايد هرگز اشکی نميريختم.