تلويزيون و رمضان-۱

چند سالي است كه تلويزيون در ايام ماه مبارك رمضان اقدام به پخش ويژه برنامه هايي مي كند كه با استقبال خوبي در ميان خانواده ها مواجه مي گردد. از آنجا كه ساعات سحر و افطار از معدود ساعاتي است كه معمولا تمام اعضاي اكثر خانواده ها دور هم جمع مي شوند و بخش عمده اي از برنامه هاي ماه مبارك نيز در همين ساعات پخش مي شود، بررسي اين برنامه ها اهميت ويژه اي مي يابد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اهم برنامه هاي ويژه ماه مبارك رمضان را مي توان به سه بخش سخنراني ها، برنامه هاي جُنگ گونه پخش مستقيم و سريال ها تقسيم نمود كه البته مورد اخير از استقبال بيشتري در ميان مردم برخوردار است. علاوه بر جمع بودن همه اعضاي خانواده در ساعات پخش اين برنامه ها، ويژگي خاص خود زمان سحر و افطار را نيز بايد به عنوان عامل ديگر اهميت يافتن اين برنامه ها در نظر گرفت. زمان هايي كه در آن دل ها آمادگي بيشتري براي پذيرش پيام (مثبت يا منفي) را دارند. ضمن آن كه به خصوص در وقت افطار، تلويزيون به عنوان يكي از افراد خانواده معمولا بر سر سفره افطار همه خانواده ها حاضر مي شود.

مدت زيادي از پخش سريال هاي ويژه ماه مبارك رمضان نمي گذرد. اين سريال ها كه عموما به دلايل ذكر شده در بالا از استقبال چشمگيري برخوردار است، به خصوص در سال هاي اخير و با حركت به سمت سريال هاي طنز، توانسته جاي خود را بيشتر در ميان مردم باز كند. اما نقطه ضعفي كه به خصوص امسال مي توان در اين سريال ها ديد، تكراري بودن آن ها در همه زمينه ها (از داستان و فيلمنامه گرفته تا بازيگر و كارگردان) مي باشد.

تكراري بودن بازيگران تا حدي است كه اين گونه به ذهن متبادر مي شود كه صدا و سيما افراد مشخصي را بر برنامه هاي ماه رمضان در آرشيو خود نگاه داشته است. البته اين امر به خودي خود چندان نامطلوب نيست. اما ضعف كار وقتي مشهود مي شود كه مي بينيم كه شخصيت اين بازيگران و نحوه بازي آن ها با سال هاي گذشته شان فرق چنداني نمي كند و در بعضي موارد، عينا تكرار شخصيت يا تيپ سال گذشته خودشان است. فقط در بهترين موارد، تركيب بازيگران هر سريال عوض شده و بازيگر اين سريال، جايش را با بازيگر سريال ديگر عوض كرده كه البته اين اتفاق هم به ندرت به چشم مي خورد.

از طرفي با كمي دقت در سريال ها مي توان دريافت كه محتواي فيلمنامه ها نيز نسبت به سال گذشته تغيير محسوسي نكرده است. ماجراي انساني كه پس از مرگ زنده مي شود و قرار است به فردي كه در هنگام مرده بودن با او آشنا شده كمك كند، ماجراي خانواده فقيري كه قرار است با تغييري اساسي در زندگي خود ثروتمند شوند و در نهايت تصميم مي گيرند به همان زندگي ساده خود قانع باشند، ماجراي فرد پولداري كه علي الظاهر بويي از انسانيت نبرده و در باطن فرد بسيار خوبي است و فقط گرفتار اطرافيان گرگ صفتي است و برخورد اين مجموعه با خانواده اي فقير اما وارسته، همه و همه ماجراهايي است كه در سال گذشته نيز در تلويزيون ديده بوديم.

وضعيت موسيقي سريال ها هم به همين شكل است. اگرچه علي الظاهر آهنگ هاي تيتراژ و متن اشعار آن عوض شده، اما وقتي به تم آهنگ ها دقت مي كنيم، به راحتي مي توانيم آهنگ هاي سال هاي گذشته را در آن ها باز خواني كنيم. البته دور از انصاف است كه از ابتذال بيشتر آهنگ هاي امسال ساده بگذريم. آهنگ هاي دوبس دوبس (نمي دونم بهشون چي مي گن) براي ماه مبارك رمضان چندان مناسب به نظر نمي رسد.

جالب تر از همه آن كه دست اندركاران سريال ها (تهيه كننده و كارگردان و...) نيز افرادي تكراري هستند. اين تكرار ها به حدي است كه گويي همان فيلمنامه سال قبل را به همراه بازيگران و تهيه كنندگان آن در كيسه اي ريخته اند و به صورت رندوم، بعضي از آنان با هم در يك مجموعه قرار داده اند. اما خود افراد و عملكردشان و محتواي فيلمنامه ها هيچ تغييري نكرده.

اما نكته مهم و تقريبا مثبتي كه مي توان به آن اشاره كرد، ورود فيلمسازان به عرصه فيلم هاي ماوراء الطبيعه يا همان سينماي معناگرا است. هرچند داستان اين فيلم ها نسبت به فيلم هاي هاليوودي از ضعف شاخصي رنج مي برد و بدتر از آن، بسياري از موارد نمايش داده شده هيچ سنخيتي با آموزه هاي ديني ما ندارد و بيشتر بر اساس باورهاي غربي استوار شده، ولي آغاز به كار در اين زمينه را بايد به فال نيك گرفت و در انتظار پخش فيلم هايي قوي تر و مبتني بر آموزه هاي ديني خودمان از تلويزيون باشيم.

در متن بعدي، نقدي به برنامه هاي پخش مستقيم تلويزيون در اين ايام خواهم نوشت كه به نظر خودم خواندن آن خالي از فايده نيست.

***

شكر نعمت:چند روزي است كه موج حوادث طبيعي جهان را در بر گرفته. اين كه آيا اين حوادث نشان از اتفاق خاصي خواهد بود يا نه را نمي توان به راحتي سنجيد. اما شكي نيست كه اين حوادث بايد نقش بسزايي را در به خود آمدن ما داشته باشند. اگر چه به خاطر كشته شدن انسان هاي زيادي در طوفان هاي آمريكا و زلزله پاكستان و ساير حوادث روزهاي اخير (سيل و رانش زمين و ...) نمي توان شاد بود، اما بايد خدا را شاكر باشيم كه علاوه بر فرصت، تلنگري هم براي بيدار شدن ما به ما مي زند. الحمدلله

***

ته مجاله: خوبه من اين ته مجاله ها رو مي نويسم. تا دوستاني كه متن رو نمي خونن، با خوندن ته مجاله در موردش نظر بدن و اعلام حضور كنن. خدمت اين دوستان عرض كنم كه مطلب اين بار در مورد سريال هاي تلويزيون در ماه مبارك رمضان و تكراري بودن اونا بود. واسه همين لااقل الكي هم شده، در مورد اونا يه چيزي بنويسين تا فكر كنم متن رو هم مي خونين.

/ 7 نظر / 13 بازدید
Gharibane Vali Ashena

سلام. نماز روزه هاتون قبول باشه انشاالله. کاش واقعا اين فيلم سازها پيشرفت هايی که می کنن را بر آموزه هاي ديني خودمان پياده کنن! تا وقتی که بخوايم بر اساس باورهاي غربي فيلم يا هر برنامه ی ديگه ای بسازيم، هميشه تکراری خواهد بود! / زمين واقعا بی قرار شده! ديگه نمی تونه اين همه گناه را که ما آدمیان انجام میدیم را تحمل کنه!...نتيجه: زمان ، زمانه ی ظهور هست! (انشا الله!)/اللهم عجل لولیک الفرج / التماس دعا

dya

:)) چقدر پرچم دوست هستين شما... من که نميدونم.. سالهاست از اين سريالها نديدم... اما شبهای برره بايد قشنگ باشه...

zahra

سلام نماز روزه هاتون قبول شکر خدا تلويزيون زياد دم دست نيست که حرص سريال های بی نمک بی مزه و بدون حتی يه داستان جديد ويا حداقل دلچسب رو ببينم.حتی تابستون هم بهتر بود همون يه ذ ره رو هم نگاه نمی کردم چون فقط رو اعصاب بقيه راه می رفتم جالبش اين جاست که بعضی برنامه های گفتگويی که آدماشون هم با حال حرف ميزنن می زارن ساعت يک شب که هيچ کی نبينه به جز در ايام ماه مبارک رمضان بقيه وقتها هم موضوعی که مطرح کرديد بارزه ولی تو ماه رمضون از هميشه اعصاب خورد کن تره بعضی وقتا هم نمی دونم چه جوری روشون ميشه برنامهای رو پخش کنن به جز موارد بالا از نظر فيلم بر داري و صدا گذاری هم واقعا درجه يکن!!

حامد کاربیست

سلام استاد****من معمولا در ۸۷ درصد موارد مطالتون رو کامل می خونم***بخصوص الان که خوش خط شدی***اما اين مطلب : وقتی آفتو در مورد بروز شدن ديدم و توضيحی که داده بودی.با خودم گفتم تقی جان آی گفتی!!!آخه تا ما يه انتقادی از اين برنامه های چرت و پرت که اشتباها بهشون می گن طنز می کنيم .می گن شما ها دوست دارين هميشه مردم غمناک باشن اصلا چشم ديدن خنده ی مردم رو ندارين و از اين حرفا***جالب اينجاست که آخر خيلی از اين سريالا اسم يه نفر به عنوان کارشناس مذهبی هم ديده می شه***توی همين سريال متهم گريخت يه جوری به بيننده القا می کنه که نماز و اين حرفا فقط مال پيرزن و پيرمردای خرافتيه***يکی از مهمترين دلايلی که من به لاريجانی رای ندادم همين تفکرات فرهنگيش بود تو صدا و سيما***توجيهشون اينه که اگه مردم اينا رو نگاه نکنن ميرن ميشنن پای ماهواره***به قول امير کبير زياده جسارت است.

محراب عزیزی

چه عجب بالاخره ما تونستيم برای شما کامنت بذاريم.چند بار پيش از اين سعی کرده بودم ولی مگه اين کامنت دونی باز می شد؟ به هر حال آقا تقی وبلاگ من مدت هاست به روزه. اسمش هم عوض شده ولی آدرسش همونه. خوشحال ميشم سر بزنی. يا علی!

ماه خانم

سلام......نماز و روزه ها قبول.......اين فيلمها فقط شايد يه سرگرمی باشند که البته بعضی ها شون هم حتی آدمو از وقت گذاشتن پشیمون می کنن و هيچ وقت آموزشی نيستند شايد اکثر فيلمهای ايرانی همين طوريه.....شاد باشيد.....