حضور همگانی

امروز، بار ديگر خيابان هاي سراسر كشور مملو از جمعيت معترض به حكومت بود. افرادي كه بارها و بارها فرياد زده اند كه ديگر اين نظام را نمي خواهند. اما تا امروز هيچ بررسي دقيقي جهت شناخت و بررسي علل و عوامل اين اعتراض همگاني صورت نگرفته است. اين مقاله بر آن است تا تحليلي جامع، عميق و جامعه شناختي از اين حضور همگاني ارائه نمايد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

***

نخستين دليلي كه بر اين امر مي توان يافت، بيكاري مردم است. آمار نشان مي دهد كه درصد بالايي از جمعيت مردم ايرانبيكار هستند و اهمين مساله سبب گرديده كه اين افراد در روزهاي تعطيل دست به دست هم، اقدام به يك راهپيمايي سراسري بزنند. البته در اين تحليل، علت انتخاب روز تعطيل براي راهپيمايي توسط افراد بيكار بيان نشده است.

اما برخي كارشناسان معتقدند كه علت اين حضور همگاني، تمايل ايرانيان به برف بازي مي باشد. نگاهي به ميزان بارش در سال هاي گذشته نشان مي دهد كه مدت هاست ايران اينچنين مورد هجوم ابرهاي برفي قرار نگرفته است. لذا مردم براي خالي كردن عقده هاي ناشي از چندين سال برف بازي نكردن،‌در اين روز به خيابان ها مي آيند. پرتاب گلوله هاي برفي به آدمك هاي موجود در برنامه (كه متاسفانه توسط رژيم بي تربيت به صورت نمادهاي آمريكا و انگليس و اسرائيل ساخته مي شوند) مويد اين نظريه است.

هرچند كه تعدادي از اين كارشناسان بيان مي كنند كه نبود شادي هاي جمعي باعث شده كه مردم در چنين روزي براي برف بازي همگاني به خيابان ها بيايند. در حقيقت اين نظريه، به صورت مكمل تئوري قبلي بيان مي شود. صاحبان اين نظريه، برف بازي مردم در خيابان را به عنوان شاهد اين مدعا مطرح مي كنند.

همچنين بيان شده است كه علت حضور مردم در شهرهايي كه برف نيامده، اعتراض آن ها به تمركز امكانات در پايتخت و عدم وجود عدالت اجتماعي مي باشد. در اين نظريه، علت حضور مردم در سال هاي پيش و در هواي صاف هم اعتراض به عدم بارش برف توسط رژيم عنوان شده است.

حركت به سوي غرب، از ديگر دلايل مطرح شده براي اين آشوب سراسري بيان شده است. هواي پاك غرب و تمايل بيش از حد تهراني ها به غرب و در راس آن، آمريكاي عزيز، باعث شده كه هرساله تهراني ها در حركتي جمعي و به صورت نمادين، به سمت يكي از غربي ترين ميادين شهر حركت كنند. ايجاد ترافيك و از بين بردن نظم اجتماعي از دلايل مكمل اين نظريه مي باشد كه ملت با استفاده از آن، باعث ايجاد اختلال در نظم شهري و زير سوال رفتن رژيم مي شوند.

برخي از كازشناسان نيز نظريه فوق را در كنار عامل وجود فرودگاه تهران در غرب تهران قرار داده و بيان مي كنند كه مردم ايران همچنان در انتظار "هخا"ي عزيز هستند كه پيش از اين يك بار قول داده بود كه در روز 10 مهر 82 (همزمان با نيمه شعبان)، با هواپيما به ايران بيايد و ملت ايران را از دست رژيم ديكتاتور آخوندي نجات دهد. البته آن بار با التماس مردم ايران، براي حفظ جانش – كه براي مردم ايران، از جان خودشان مهم تر بود- از اين كار صرف نظر كرد. مردم با اين راهپيمايي نشان مي دهند كه بيش از سال 57 و اين بار در انتظار منجي واقعي خود هستند تا با تشريف فرمايي خود، كار رژيم را در كمتر از 10 روز به پايان برساند. تنها مشكل بر سر اين كار، پيدا كردن نام مناسب براي آن ايام است (چون ديگر نمي توان نام دهه فجر را بر آن گذاشت) كه در صورت پيدا شدن نام مناسب، قطعا اين امر به وقوع خواهد پيوست.

به هر حال بر آگاهان سياسي پوشيده نيست كه رژيم آخوندي همواره سعي كرده است كه اين اعتراض سراسري را به عنوان تظاهراتي در حمايت از رژيم، مصادره به مطلوب كند. لذا برخي از كارشناسان امور تبليغات بر اين باورند كه اساسا هيچ تظاهراتي صورت نگرفته است. اين كارشناسان معتقدند كه تصاوير پخش شده، فقط يك مونتاژ تلويزيوني و با بهره گيري از تكنيك هاي رايانه اي است. شبكه هايي چون BBC از جمله شبكه هاي معتبري مي باشد كه به صورت غلمي، تعداد واقعي تظاهر كنندگان را هزاران نفر (يعني كمتر از 10هزار) نفر اعلام كرده اند. به عبارتي، تعداد تظاهر كنندگان از تعداد افرادي كه در روز عادي در خيابان آزادي رفت و آمد م يكنند نيز كمتر بوده، ولي زژيم با استفاده از برنامه هاي رايانه اي، اين تعداد را در حدود يك ميليون نفر نشان داده است. حاميان اين نظريه، فيلم هايي چون گلادياتور را به عنوان شاهدي براي اثبات امكان نمايش چنين برنامه اي عنوان كرده اند و با توجه به ساخت بمب هاي متعدد هسته اي در ايران، داشتن اين تكنولوژي را امري عادي در ايران تلقي مي كنند. اگرچه تعدادي از كارشناسان آگاهبه علوم جديد معتقدند كه ايران با استفاده از سلول هاي بنيادين جنيني، تعداد زيادي انسان شبيه سازي شده تهيه و در برنامه هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند.

از سوي ديگر، برخي كارشناسان اعتقادي معتقدند كه اين افراد با پول رژيم و به صورت روزمزد در اين برنامه ها شركت مي كنند. افزايش قيمت نفت و به تبع آن افزايش ذخيره ارزي ايران، به عنوان دليلي براي حضور بيشتر مردم (مزدوران) در تظاهرات امسال بيان شده است. فاكس نيوز به اين نكته اشاره كرده است.

تعدادي ديگر از نظريه پردازان نيز معتقدند كه افراد شركت كننده در اين مراسم از شهرهاي ديگر به تهران آورده شده اند. سيستم قوي حمل و نقل در ايران به عنوان مويد اين نظريه مطرح مي گردد كه امكان اين جابجايي گسترده را به رژيم ديكتاتوري داده است. برخي منابع آگاه بيان مي كنند كه استيضاح وزير راه، به دليل مقاومت وي در برابر اين اقدام زشت و توسط حاكمان انجام گرفته است. اين كارشناسان، تصاوير پخش شده از شهرهاي ديگر را مونتاژ شده و يا تهيه شده از قبل مي دانند.  به عبارتي رژيم آخوندي، عده اي را در طول سال در شهرهاي مختلف مي گرداند تا تظاهرات كنند و در نهايت تمام فيلم هاي تهيه شده از اين تظاهرات ها را در روز 22 بهمن پخش مي نمايد. توانمندي ايران در پيش بيني وضع هوا در اين نظريه به وضوح ديده مي شود.

اگر چه هر يك از نظريه هاي فوق و يا تلفيقي از آنها مي تواند بيانگر دليل حضور گسترده مردم در تظاهرات اين روز باشد، اما كاملترين دليلي كه براي اين شورش مي توان بيان كرد، جمله اخير رييس جمهور عزيز آمريكا ي محبوب است كه فرموده بود او و كشورش از كساني كه در ايران براي رسيدن به آزادي تلاش مي كنند، حمايت مي كنند.همين امر باعث شده بود كه مردم ايران – كه همواره حمايت خود از رييسان جمهور آمريكا را به انحا مختلف نشان داده اند- در اين روز براي رسيدن به (ميدان) آزادي تلاش كنند. عبور از (ميدان) انقلاب را مي توان به عنوان شاهد اين مدعا مطرح كرد. هرچند كه با توجه به تكرار اين وعده توسط روساي مختلف جمهور در آمريكا در سال هاي متمادي و عدم اجراي آن، ثابت كرده كه: "هزار وعده خوبان، يكي وفا نشود"

***

ته مجاله: مردم آمدند و فقط مي توان گفت: "مردم متشكريم"

فرا رسيدن ماه محرم، ماه عزاداري بر سيد و سالار سهيدان آزاده را به شما تسليت مي گويم.

/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
alireza

آقای استرا که چند روز پيش در گفتگويی با شبکه تلويزيونی العربيه سخن می گفت، آشکارا از شرط به رسميت شناختن اسرائيل توسط ايران، در مذاکرات جاری طرفين سخن به ميان آورد. اين است ادعای شما جاهلان

کتکله

سلام ! من وبلاگ جالبی دارم ! از همه دست می نويسم ! تبادل لينک می کنی؟

Amin

اون مجاله نيست و مجله هست . در سایه ی امام زمان باشيد .

yas3pid_85

salam,kheyli ghashang bud,khaste nabashin.

MAHDI

سلام وبلاگ شيطان نيوز آغاز به كار كرد بررسي جنايات شيطان بزرگ ام الفساد قرن آمريكاي جنايتكار و ايادي او همچون رژيم غاصب اسراييلي منتظر نظر شما هستم

MAHDI

سلام................ وبلاگ شيطان نيوز آغاز به كار كرد.................. بررسي جنايات شيطان بزرگ ام الفساد قرن آمريكاي جنايتكار و ايادي او همچون رژيم غاصب اسراييلي................. منتظر نظر شما هستم

محمد (ساده و صميمي)

بنام خدا، سلام، ببخشید این چند وقته سرزدم ولی فرصت نشد متن رو کامل بخونم که نظری بدم. ولی همون قسمتهایی رو هم که خوندم مثل همیشه خیلی خوب بود. به من هم سر بزنید. منتظر نظرات شما هستم. موفق و مؤيد باشيد. ياحق

محمد حامد (کشکول جوانی )

سلام . خدايش جالب بود . سعی کردم به صورت گذرا بعضی مطالب ديگتون را هم بخونم .آخه دفعه اولم بود که ميومدم اينجا . اوايل مطلبتون را هم که خوندم گفتم خدا به خير کنه . باز ...

mahdi

سلام مش تقی کجايی بابا ....... مثل اينکه ديگه آپ تو ديت نمی کنی يه سر بزن به ما ها قربونت داداش قبلی دوست فعلی آقا مهدی

درد دلهاي يك روحاني)

عليکم سلام ورحمه الله وبرکاته..........سال نوی شما هم مبارک...... توفيق بروز کردن شما را از خداوند می خواهم.......البته درکت می کنم لابد يک سر داريد وهزار سودا..!