تعطيلات آخر هفته

فصل تابستان نزديکه و بحث اوقات فراغت داغ شده. يکی از راه های پر کردت اوقات فراغت مسافرته. من هم مثل بسياری از شما عادت دارم اوقات فراغتم رو به سفرهای خارجی برم. اما اين بار چون خودم وقت نداشتم، يکی از دوستان رو نيابتا به سوييس فرستادم و ازش خواستم تا از مشاهداتش برام بنويسه.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 ***

سوئیس کشوری واقع در اروپای مرکزی با 42000 کیلومتر مربع مساحت ( یعنی چیزی حدود 40/1 مساحت ایران ) و 7.5 میلیون جمعیت است و با آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و اتریش و لیختن اشتاین - بعدا در مورد این کشور توضیح می دهم ان شاء الله- همسایه است .

سه زبان رسمی در این کشور وجود دارد : آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی ، که هر گوشه از این کشور به زبان کشور همسایه خود صحبت می کند!  و عده کمی هم به زبان رومانی ! البته زبان پایتخت و جمعیت بیشتری آلمانی است .

پایتخت سوئیس ، برن (Bern)است اما ارکان حکومتی ، سیاسی و صنعتی در این شهر متمرکز نیستند . بطور مثال ژنو شهر مهم سیاسی و زوریخ شهر توریستی و صنعتی سوئیس هستند .

سوئیس از 26 کانتُن (استان) تشکیل شده که هر کانتن پرچم و قوانین خاص خودش را دارد یعنی هر کدام شورایی مخصوص خود دارند که قوانین محلی را خودشان تعیین می کنند . ما در کانتن زوریخ هستیم که پر جمعیت ترین کانتن است و تعداد زیادی شهر دارد .

40/1 ایران را تصور کنید چقدر می شود ، حالا 26 قسمتش کنید ، چقدر می شود ؟ حالا خود این شامل کلی شهر می شود . اگر شهری اندازه شهرک غرب باشد ، اینجا شهر بزرگی محسوب می شود ! و طبیعتا فاصله ای هم بین این شهر های کوچک نیست .

چیزی که برای من جالب است این است که جمعیت سوئیس را اگر نسبت به مساحتش بسنجید از ایران خیلی بیشتر است اما این قضیه اصلا محسوس نیست . همیشه به نظر می رسد که شهر خالی از سکنه است البته به جز محلهای خاصی که آن مکانها باز هم قابل مقایسه با ایران نیست .

واحد پول سوئیس فرانک (CHF) است که تقریبا معادل 730 تومان است و واحد کوچکتر آن یعنی 0.01 فرانک ،  1 راپِن (Rappen) یا 1 سانتیم (Cent ) گفته می شود .  

 

خواستم از تب و تاب انتخابات در بیاین بعدش بنویسم . 03.gifچند هفته پیش اینجا هم یک همه پرسی بود که شاید نتایجش را از اخبار شنیده باشید . دو موضوع را شامل می شد پیوستن به شنگن و به رسمیت شناختن هم جنس بازان !!!  30.gifاینجا کلیه رای گیری ها و همه پرسی ها از طریق پست انجام می شود و هر کس برگه رای خودش را یک ماه فرصت دارد که بفرستد . دو موضوع اخیر نیز به ترتیب با 54% و 58% تصویب شد . تا به حال سوئیس جزء شنگن نبود و مرزهایش با دیگر کشورهای اروپایی بسته بود . دلایل مختلفی برای این موضوع مطرح می شد اما به نظر می رسید مهم ترین دلیل ، این بود که با پیوستن سوئیس به شنگن بقیه کشور های اروپایی در جریان ورود و خروج سرمایه داران و خلافکاران به سوئیس قرار می گیرند و به این ترتیب خیلی از مسائل پشت پرده آشکار می شود . اما در هر صورت بر خلاف میل رؤسا رای آورد ، اما از آنجا که اجرای هر قانونی در سوئیس زمان بر است از سال 2008 شنگن اجرا خواهد شد .

به طور کلی اینجا نظرخواهی زیاد انجام می شود و در بعضی از آنها تا تک تک افراد رضایت ندهند کار انجام نمی شود . مثلا چند سال پیش می خواستند باغ وحشی در زوریخ بسازند طبیعتاً عده ای از مردم آن منطقه راضی نبودند و راضی کردنشان چند سال طول کشید و تا زمانی که همه راضی نشدند باغ وحش ساخته نشد . (درضمن در قسمتی از این باغ وحش آب و هوای آریزونا برای نگهداری حیوانات آن منطقه به صورت مصنوعی در 12 ماه سال ایجاد شده است )

 

یک مقدار هم در مورد سیستم حمل و نقل بگویم . وسایل نقلیه عمومی داخل شهرها عبارتند از: اتوبوس ( (Bus، تراموا (Tram) ، مترو (Bahn) و کشتی ((Schiff . استفاده از این وسایل به خاطر وجود نقشه ها و برنامه های دقیقی که در همه ایستگاهها و داخل اتوبوس ها و متروها و... قرار دارد حتی برای هر تازه واردی بسیار ساده است .

 

IMG_0171.jpg

 

سایت های جالبی هم برای نقشه شهرها و راهها و استفاده از سیستم حمل و نقل وجود دارد .یکی از آنها سایت شرکت حمل و نقل سوئیس است (www.sbb.ch) که با وارد کردن مبدأ و مقصد و ساعتی که قصد حرکت دارید دقیقاً نشان می دهد که از چه وسایلی در چه زمانهایی باید استفاده کنید و معمولاً چند گزینه هم پیشنهاد می کند .

 

IMG_1083.jpg

 

 نکته جالب این که تمام وسایل حمل و نقل عمومی حتی اتوبوس ها طبق برنامه زمان بندی مشخص حرکت می کنند که تقریباً همیشه حتی 1 دقیقه هم تاخیر ندارند به نحوی که تمام مردم ساعتهایشان را با ساعت sbbتنطیم می کنند  . و اما اگر بخواهید از ماشین شخصی استفاده کنید سایتهایی هست که تمام مسیر راه را روی نقشه نشان می دهد (بطور مثال :   (www.mappy.com.

 

سیستم بلیط هم کاملا با ایران متفاوت است . توی ایران برای هر بار سوار شدن باید بلیط تهیه کرد اما اینجا دفعات مطرح نیست ، بهای بلیط به مدت زمان استفاده و مناطقی که قصد عبور از آن را دارید بستگی دارد . دستگاههای فروش بلیط در اغلب ایستگاهها و داخل تمام اتوبوس ها قرار دارد .

 

IMG_1081.jpg

 

 و با بلیطی که در اختیار دارید می توانید سوار هر کدام از وسایل نقلیه مذکور شوید حتی قایق تفریحی یا کشتی . بلیط ها هم خیلی گران است مثلا در زوریخ حتی اگر فقط یک ایستگاه بخواهید سوار اتوبوس شوید ،بهای بلیط چیزی در حدود 1500 تومان است . چند نوع کارت اعتباری سالانه ، ماهانه و ... هم وجود دارد و بیشتر مردم از انواع این کارتها استفاده می کنند که توضیح در مورد آنها ، خارج از حوصله این متن است . دیگر اینکه بلیط ها به طور دائمی چک نمی شوند ، گاهی مأمورین کنترل می آیند و اگر کسی بلیط نداشته باشد 80 فرانک جریمه خواهد شد و به عنوان سوء سابقه در پرونده اش ذکر می شود . چنین جریمه ای می تواند دلیل کافی باشد که هیچ کس ریسک نکند و بدون بلیط سوار نشود .

 

IMG_0168.jpg

 

نکته جالب این است که تمام این وسایل نقلیه تحت نظر یک شرکت هستند در نتیجه با همدیگر کاملا از نظر زمانی ، بهای بلیط و خدمات هماهنگ هستند .

 

سیستم جمع آوری زباله هم جالب است . البته همانطور که قبلا گفتم قوانین هر کانتن مخصوص خودش است . شاید بقیه استان ها با زوریخ متفاوت باشد . اما اینجا بدین صورت است که زباله ها باید کاملا تفکیک شده باشد . سطل های مخصوص شیشه ، فلزات ، پلاستیک و ... در هر محله ای وجود دارد . روزهای مشخصی هم در ماه وجود دارد که شهرداری برای جمع آوری روزنامه و مجله ، مقوا ، فلزات ، لباس های کهنه و... ماشین هایی را می فرستد . که برنامه جمع آوری اینگونه زباله ها هم در روزنامه های محلی درج می شود و هم در سایت هایی که شهرداری هر محله دارد که می توانید از برنامه 1 سال آینده با خبر شوید ( سایت شهر ما : http://www.wangen.ch/de/aktuelles/anlaesseaktuelles ، ضمناً در این سایت تمام برنامه های فرهنگی و جشن ها، برنامه کلیسا ، مسابقه ها ، خانه هایی که برای فروش یا اجاره گذاشته شدند ، تاریخ شهر و ... به طور کلی هر اطلاعاتی که ممکن است مورد نیاز ساکنین این شهر باشد وجود دارد ) . اینطور هم نیست که شما بتوانید هر شب زباله ها را بگذارید پشت در و خیالتان راحت باشد که بالاخره شهرداری جمع می کند . برای زباله های آشپزخانه (سبزیجات و میوه و ...)  سطلهای مخصوصی وجود دارد که بعد از جمع آوری تبدیل به کود می شود و بقیه زباله ها فقط یک بار در هفته جمع آوری می شود و آن هم باید از کیسه های یک شکل و مخصوصی که برای هر منطقه فروخته می شود استفاده بشود و این کیسه ها خیلی هم گران است ( تقریبا هر عدد 1800 تومان ) که به عنوان هزینه جمع آوری نیز هست . جارو و تمیز کردن کوچه و خیابان هم ماهی یکبار توسط ماشین انجام می شود و بقیه روزها هر کس خودش مسؤول تمیز کردن جلوی خانه خود است . البته مراکز شهر دفعات بیشتری تمیز می شود . این را هم بگم که معمولا یکی از موانع تمیزی کشورهای اروپایی و آمریکایی ، مدفوع سگها است . اما من تا به حال حتی یک بار هم ندیدم که جایی بدین صورت کثیف باشد . سطلها و کیسه های مخصوص در همه فضا های سبز تعبیه شده که صاحب هر سگ باید خودش تمیز کند  26.gif. (ببخشید ، خودم هم حالم بد شد  ) خوب بگذریم ...

 

و اما در مورد سربازی ،اینجا به این صورت است که در سن 19 سالگی تمامی پسران سوئیسی به مدت 17 هفته به صورت شبانه روزی به سربازی فراخوانده می شوند . از سال بعدش تا سن 42 سالگی ، سالی 4 هفته باید به سربازی بروند که ممکن است این 4 هفته مثلا در سرمای سخت زمستان در کوههای آلپ باشد ، یا در فصل امتحانات دانشگاه یا در اوج کارهای شرکتی که در آن مشغول به کار هستند و یا ... و این مشکلات به هیچ کس جز خود سرباز مربوط نمی شود ! فقط از یک ماه قبل به او اطلاع داده می شود که چه زمانی باید خودش را معرفی کند . و البته این نکته مثبت هم هست که در هر کجا که مشغول به کار باشد ، آن موسسه موظف است حقوق کامل این 4 هفته را به شخص مطابق معمول پرداخت کند . از سال گذشته تغییراتی در این قانون ایجاد گردیده به این صورت که از 42 سال به 34 سال تخفیف داده شده و شخص می تواند انتخاب کند که در همان ابتدا و در سن 19 سالگی کل دوره را بطور پیوسته بگذراند ( در مورد طول دوره مطمئن نیستم اما حدود یک سال و نیم است ) یعنی شبیه ایران و یا به همین روش تا 34 سالگی ادامه بدهد.

نکته جالب این است که کل قوای دفاعی سوئیس در مقابل حمله احتمالی دشمن فقط 3 روز است و سوئیس با آمریکا پیمان دارد که ظرف 3 روز آمریکا نیروهای دفاعی اش را برساند . البته اسلحه بسیاری از کشورهای جهان در سوئیس طراحی و ساخته می شود .     

***

ته مجاله: بالاخره اين بلاگ رول وبلاگ من درست شد. از اين به بعد ان شاء الله به موقع به وبلاگ دوستان سر می زنم.

/ 24 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلام

صبح‌ها مثلِ كارگرهاي ساخت‌ماني يكي يك تفنگ مي‌انداختيم روي دوش‌مان و مي‌رفتيم گمرك، تا شب مي‌جنگيديم و عراقي‌ها را عقب مي‌رانديم. شب برمي‌گشتيم مسجدجامع و مي‌خوابيديم. صبح دوباره مي‌رفتيم سركار! نگو عراقي‌ها هر شب بعد از رفتنِ ما دوباره برمي‌گردند توي گمرك و روز از نو روزي از نو!” “اولش نمي‌دانستند بچه‌ها كجا جمع مي‌شوند. اما راديو آن‌قدر گيج‌بازي در آورد كه عراقي‌ها جاي بچه‌ها را فهميدند. - دلاورانِ مسجد جامع به پيش. حماسه‌آفرينانِ شهرِ خون مقاومت كنيد!!” از کتاب اشغال؛ تصوير سيزدهم، روايت چهل و پنج روز مقاومت در خرمشهر. محمدرضا ابوالحسني.

Ali

جزئيات سفر 6 روزه طاقت‌فرساي! نمايندگان مجلس به روسيه

محب ولايت

سلام علیکم ؛ شهادت بانوی دو عالم دخت پیامبر ام ابیها و ام الائمه حضرت زهرا سلام الله عليها برفرزند عزيزش حضرت مهدی عجل الله تعالي فرجه الشريف و شيعياتش تسليت باد

دل شكسته

با سلام و تسليت به مناسبت شهادت خانم فاطمه زهرا( س).... بعد از وقفه ای نه چندان کوتاه بازگشتم ... خوشحال می شوم با قلمهای سبزتان نگاهی هم به سفرنامه آسمان بياندازيد....*اَللّهُمَ الرْزُقْنا توفيقَ الشَهادَة*

نظرسنجی

تاثير اينترنت بر رشد معنوی شما چگونه بوده؟**** در نظر سنجیه ما شرکت کنید***لطفاٌ

yas3pid_85

سلام.جالب بود ... البته خاطرات خودتون معمولا جالبتره ... موفق باشيد

خاله زهرا

چقدر تعطيلاتتون طول کشيد .پس مطلب جديد کو؟

Mohammad

مرگ برعلی خامنه ای قاتل اکبر گنجی

نيما شبنامه نويس

با سلام و عطف به اطلاعات وسیعتان در مورد کشورهای مختلف، لطفا در مورد سیستم آموزش بهداشت روستایی در مناطق کم جمعیت حاره ای در حد فاصل 100 کیلومتری پایتخت بورکینافاسو و همچنین بررسی میزان تأثیر جنگ عراق و آمریکا در دورنمای 1000 ساله میزان بهداشت فردی در این مناطق نیز بنویسید! با تشکر

آسمون خاطرات

سلام . خسته نباشید و سفر به خیر . این مطلبتون رو که خیلی وقته خوندم .... غرض از مزاحمت اینکه منظورتون رو از اینکه گفته بودید" توی یکی از مطلبا به بلاگ شما اعتراض شده " نفهمیدم یا شایدم اشتباه فهمیدم . اتفاقی افتاده ؟ به ما هم بگید . موفق باشید